20 stycznia 2020 (poniedziałek) godz. 18:00

„Ten piękny czas – kolędowanie” – wykład Krystyny Pawłowskiej

Czas świąt Bożego Narodzenia i karnawału to mimo zimowej aury najbardziej radosny czas w ludowej obrzędowości. Kawalerowie ukryci za przebraniami i maskami śpiewali kolędy, hałasowali, żartowali, popisywali się, trzaskali z batów „na urodzaj”, czasem odgrywali „herody”. 20 stycznia 2020, o godz. 18.00 zapraszamy na wykład, który jest uzupełnieniem wystawy prezentowanej w Salonie Hoffman KPCK „Ten piękny czas – kolędowanie”. Krystyna Pawłowska opowie o zwyczajach, które pomimo iż w większości regionów pozostały już tylko wspomnieniem, na Kujawach są nadal kultywowane. Wstęp wolny.

Krystyna Pawłowska jest etnografką, absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, wieloletnią kustoszką Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W sztuce ludowej najbardziej interesuje ją niematerialne dziedzictwo, kultura duchowa lokalnych społeczności, której poświęciła wiele lat terenowych badań. Jest autorką wielu wystaw, publikacji naukowych i popularyzatorskich, animatorką kultury ludowej w regionie. Od 30 lat inscenizuje i współtworzy Korowody Grup Zapustnych z Kujaw maszerujące co roku ulicami Włocławka. Opowie Państwu o zwyczajach kolędniczych i zapustnych, a zapewniamy, wie o nich wszystko.

Na zdjęciu grupa zapustna z Kruszyna z włocławskimi muzealnikami 2014 r., fot. M. Kwiatkowski

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego