16 grudnia 2022 (piątek) godz. 18:00

Pieśni Żałobne – Chór Społeczny Czarnego Karła, na podstawie tekstów prof. Zbigniewa Mikołejki i Grzegorza Pleszyńskiego

Zapraszamy na nowe odczytanie pieśni żałobnych – stanowiące rezultat międzypokoleniowych warsztatów oraz kreacji Chóru Społecznego Czarnego Karła. Grupa nawiązuje do pierwiastka polskiego uniwersum kulturowego, jaki stanowią polskie pieśni żałobne, inspirując się obszarem sztuki ludowej, a także wykorzystując rodzime tradycje tanatyczne. Projekt odnosi się równocześnie do „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz tradycyjnych Zaduszek. Wykonanie nie polega jednak na zwykłej rekonstrukcji w duchu folklorystycznym czy religijnym. Współczesne odczytanie Pieśni Żałobnych połączone zostało z choreografią i wzbogacone o nowoczesne kostiumy. Jest wynikiem procesów związanych z dialogiem oraz integracją osób w różnym wieku – bardzo młodych i seniorów. Tematyka żałoby i śmierci, wzięta niejako na warsztat, poddana obróbce, swoistej wręcz wiwisekcji oraz reinterpretacji  – zostaje „oswojona”. Owo oswojenie i pewnego rodzaju akceptacja, przenoszą nas w nieschematyczne rejony doznań.

Podczas premiery spektaklu (o znacznej dozie improwizacji), w piątek 16 grudnia br. wystąpią soliści: Roksana Korban i Łukasz Lenart. Reżyseria i muzyka Grzegorz Pleszyński.

 Chór Społeczny Czarnego Karła od kilku lat spaja ludzi w różnym wieku. Grupę wyróżnia integracyjny i kreatywny charakter oraz otwartość. Oprócz walorów artystycznych, stawia na spektakularne wrażenia estetyczne, chętnie też inspiruje się surrealizmem i – co niebezpieczne – zaraża pasją. Kanwę prezentowanych Pieśni żałobnych stanowią teksty prof. Zbigniewa Mikołejki oraz Grzegorza Pleszyńskiego, kostiumy zaprojektowała Marta Filipiak, realizacja stanowi efekt kolektywnej pracy zespołu. Usłyszymy też fragmenty twórczości członków grupy: Alicji Dużyk, Kamila Mikołajczyka, Andrzeja Tessmera.

Wstęp stanowić będzie prelekcja Tadeusza Krajewskiego, pt. „Owady będą drążyć podziemny labirynt…” – o śmierci oswojonej.

Prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko – kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor zwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. B. Prusa (2001–2011), wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN.

Grzegorz Pleszyński – artysta, pedagog, kurator wystaw, reżyser i kompozytor. Ukończył Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, zajmuje się sztuką wizualną i muzyką, tworzy akcje o charakterze społecznym, pracował z więźniami, z dziećmi, z ludźmi niepełnosprawnymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

wstęp wolny


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01