15 kwietnia 2023 (sobota) godz. 18:00

Premiera książki Małgorzaty Grosman: Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy

Gość specjalny: Anna Sucharska, historyczka i pisarka.

Najnowsza książka Małgorzaty Grosman stanie się zaczątkiem dyskusji dotyczącej poruszania się w obrębie: pamięci, atencji, tożsamości tkanki miasta zarówno w sensie mentalnym, jak i konkretnym, dotyczącym… chodzenia. Czasem biegania w trampkach, półbutach czy szpilkach, stukających o bruk, albo wpadania w kałuże, co komentuje pejoratywne słowo na „k”, nie wiedzieć dlaczego przypisane nie-damom.

Autorka zachęca do refleksji nad rolą kobiet w dzisiejszej rzeczywistości, wskazując ich (nie)obecność w przestrzeni miejskiej. Patronki bydgoskich ulic. Ile ich jest? Kilka, kilkanaście, więcej? Kto by to liczył… Kojarzymy jedynie, że w porównaniu z patronami – mężczyznami, jest ich mało. W Śródmieściu ulica Królowej Jadwigi z mostem jej imienia. Nieco dalej na wschód, na Bielawach – Emilii Plater, a na granicy Bielaw i Bartodziejów – Marii Skłodowskiej-Curie (uparcie nazywana ulicą Curie-Skłodowskiej). I może jeszcze Wincentyny Teskowej, od niedawna, na styku Śródmieścia i Szwederowa.

By znaleźć kolejne ulice, skwery i ronda, mające kobiety za patronki, trzeba już pokrążyć po mieście. Tabliczki z nazwiskami Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej i Gabrieli Zapolskiej znajdziemy na Szwederowie, ulicę Natalii Morozowiczowej u styku Glinek i Cmentarnej, Poli Negri na Prądach, a Sławomiry Heller w Opławcu… Na szczęście jest Fordon. Ulic, którym patronują kobiety jest tam dwa razy więcej niż w pozostałych dzielnicach. Co wcale nie oznacza, że jest ich wiele. Na przeszło 1500 ulic, 26 rond, 27 skwerów w mieście tylko 31 ma kobiety za patronki. Opowiada o nich publikacja Małgorzaty Grosman – książka z wybiórczym planem miasta. Wybiórczym, jak nasza pamięć o kobietach. 

Małgorzata Grosman, z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Wiele lat pracowała w „Gazecie Pomorskiej” w Bydgoszczy. Pisała o przedsiębiorstwach, bankach, przestępczości gospodarczej. Później zajęła się zupełnie inną tematyką – zaczęła pracować dla miesięczników poświęconych zdrowiu, medycynie i farmacji. Ponieważ jest miłośniczką kryminałów, napisała dwie powieści kryminalne, których akcja osadzona jest w międzywojennej Bydgoszczy: Mord na Zimnych Wodach i Horoskop zbrodni. Jest również autorką opowieści poświęconej historii Ostromecka, zatytułowanej Ostromecko w opowiadaniach i opowieści o bydgoszczankach doby międzywojennej Bydgoszcz jest kobietą, która stała się impulsem do stworzenia wystawy Gorsety kobiet. Wystawę tę zorganizowało Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.  Stworzyła podcasty „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia”, które „przeobraziły się” w książkę w styczniu 2023 roku.

Wstęp wolny


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01