29 maja 2021 (sobota) godz. 16:00

„Ruty umajone”: koncert zespołu Ruty Uwite z udziałem Julii Doszny.

Wszystkich spragnionych muzyki na żywo zapraszamy do Pałacu Lubostroń (Łabiszyn) na koncert zespołu Ruty Uwite z udziałem Julii Doszny. Na wydarzenie, które odbędzie się 29 maja 2021 roku o godz. 16.00 obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać od 10 maja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy oraz w biurze Pałacu Lubostroń. Uwaga: ilość miejsc ograniczona, koncert nie będzie dostępny online.

Ruty Uwite – grupa śpiewacza kobiet z Beskidu Niskiego, powstała w 2017 roku. Od 4 lat śpiewa i tworzy pod nazwą Ruty Uwite. Od początku działa pod czujnym okiem Julii Doszny, ona to wprowadziła członkinie zespołu w arkana muzyki i pieśni, otworzyła głosy i sprawiła, że wspólne śpiewanie daje im mnóstwo radości. Wykonują głównie pieśni łemkowskie, ale również ukraińskie, białoruskie i polskie. Ich repertuar podyktowany jest niejako porami roku, obrzędami i świętami. Czerpią z bogatych źródeł pieśni zebranych i zapisanych przez etnografów Oskara Kolberga i Romana Reinfussa jak również z żywej kultury ludowej.
Koncertują w regionie i poza nim. Występowały dwukrotnie (2018 i 2019) na Święcie Maziarzy Łosiańskich w Łosiu, z pieśniami „Janowymi” w Komańczy (2018), z koncertem kolęd łemkowskich w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (2020). W sierpniu 2020 roku wzięły udział w projekcie muzycznym „Łemkowyna – Łem” zarejestrowanym w Cerkwi w Bartnem.  W 2018 roku wydały pierwszą płytę pt.”Pieśni Kobiet” i obecnie przygotowują się do nagrania drugiej płyty.

Julia Doszna– łemkowska pieśniarka o fascynującym głosie i niezwykłej osobowości. Urodziła się w Bielance, obecnie mieszka w Łosiu w Beskidzie Niskim. Śpiewanie jest dla niej modlitwą, wewnętrzną potrzebą, nawet przymusem; jest rozmową o Łemkach, ich miłości do Boga, ludzi i ziemi. W jej repertuarze znajdują się ludowe pieśni liryczne, religijne i obrzędowe. Śpiewa od najmłodszych lat. Bardziej „zdyscyplinowanego” śpiewu uczył ją znakomity muzyk i kompozytor Jarosław Trochanowski – twórca zespołu Łemkowyna, w którym śpiewała w latach 1986-1988. Doszna występowała  na wielu scenach w Polsce, Kanadzie, USA, Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Ukrainie. Odeszła z zespołu czując, że w chórze nie potrafi przekazać na właściwy sposób emocji zawartych w pieśniach. W śpiewie stara się zachować wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy.

Spiewakom towarzyszył będzie Mirosław Bogoń który zagra na akordeonie, lirze korbowej, o aranżacje utworów zadbał Łukasz Doszna.

Wydarzenie objęte patronatem Tygodnika Lokalnego „Pałuki”


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01