20 września 2020 (niedziela) godz. 13:00

Spotkanie autorskie z dr. Adamem Mazurem promujące książkę „Okaleczony Świat” (w ramach Vintage Photo Festival)

Kobieta z Leicą. Właściwie dziewczyna. „Leikarka”. Czy może być zdjęcie, które lepiej pasowałoby do bydgoskiego festiwalu fotografii vintage? Fotografia Aleksandra Rodczenko z 1934 roku to punkt wyjścia do spotkania wokół książki „Okaleczony Świat”. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018, ale też refleksji o innych sposobach widzenia, nie-normatywnych, nie-męskich, a może nawet nie-ludzkich. Jak zmienia się widzenie na przestrzeni dekad? Co można dziś pokazać, a co absolutnie nie wróci już do kanonu fotografii? Czy należy w ogóle przejmować się regułami poprawności, polityką i modą patrząc i fotografując świat?

Publikacja „Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018” ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem wydawnictwa Universitas. Autor opowiada historię fotografii z nowej, środkowoeuropejskiej perspektywy, jednocześnie w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując w tym celu ponad 140 zdjęć, analizuje historię Europy. Zdjęcia – zarówno bardzo dobrze, jak i mniej znane – są tak dobrane, by czytelnik zobaczył i odczuł niezwykłość świata, jego kontrasty. Mamy więc piękno, ale i okrucieństwo, a codzienność często jest niecodzienna, poetycka.

Adam Mazur – Krytyk, historyk sztuki i amerykanista, redaktor naczelny magazynu BLOK (blokmagazine.com). Kurator wystaw zbiorowych, indywidualnych, artystów polskich i zagranicznych. Wykłada w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autor książek o fotografii.

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego