21 kwietnia 2020 (wtorek) godz. 18:00

Spotkanie z cyklu Portrety: Jan Kaja i Jacek Soliński

Najbliższe spotkanie z cyklu Portrety zostanie poświęcone Janowi Kaji i Jackowi Solińskiemu – założycielom bydgoskiej Galerii Autorskiej. Podczas wieczoru, który poprowadzi Urszula Guźlecka zaprezentujemy 30-minutowy film autorstwa dziennikarki, porozmawiamy z bohaterami spotkania oraz ich gośćmi.

Jan Kaja, ur. w 1957 w Bydgoszczy, malarz, wydawca i fotograf. Od 1979 roku wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską w Bydgoszczy. Na początku lat 80. realizował projekty konceptualne (plakaty-odezwy). Wraz z Jackiem Solińskim opracował i wydał szereg albumów monograficznych poświęconych artystom plastykom. Otrzymał m.in.: Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (1998, 2012), Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007, 2009, 2011), Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007). Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył też w wielu wystawach zbiorowych. Autor cykli malarskich: „Postacie ezoteryczne”, „Bramy”, „Droga Krzyżowa” i „Rozmowy”.

Jacek Soliński, ur. w 1957 roku w Bydgoszczy, grafik, malarz, publicysta i wydawca. Współtwórca Galerii Autorskiej w Bydgoszczy. W latach 80. realizował projekty konceptualne i opublikował własnym sumptem, w technice linorytu, trzy książki unikatowe oraz pięć tomików prozy. Wspólnie z Janem Kają opracował i wydał szereg albumów monograficznych poświęconym artystom plastykom. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Wydał kilkanaście własnych publikacji, w których łączy cykle linorytów z epigramami, modlitwami, poezją i prozą. Otrzymał m.in.: Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy (1998, 2012), Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007, 2009, 2011), Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007).

Portrety to cykl spotkań poświęconych wybitnym ludziom kultury, nauki, sportu i życia społecznego, które wywarły wpływ na rozwój i wizerunek naszego regionu. Wydarzenie realizowane jest wspólnie ze znaną dziennikarką Urszulą Guźlecką, autorką filmów, programów radiowych i telewizyjnych.

Patronat medialny: TVP3 Bydgoszcz.

UWAGA!

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 wydarzenie zostało odwołane.

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego