17 kwietnia 2020 (piątek) godz. 18:00

Spotkanie literackie z Tomaszem „Lipim” Lipskim

Tomasz „Lipi” Lipski, ur. w Gdańsku w 1973 roku, poeta, muzyk, animator kultury. Członek Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat” w Sopocie, w którym prowadził spotkania i warsztaty poetyckie. Członek zespołu Ikenga Drummers oraz współzałożyciel zespołu Lipi & Czemuś, z którym wydał płytę Więzień miłości. Współtwórca niezależnego Teatru LipZezRew. Swoje wiersze wykonuje wraz z akompaniamentem muzycznym m.in. afrykańskich bębnów. Prezentował je m.in. w ramach współpracy artystycznej na Litwie w Druskiennikach, gdzie jego teksty przetłumaczono na język litewski. Współorganizował Festiwal „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy” w Sopocie. Ma na swoim koncie cztery książki poetyckie. Publikował w prasie lokalnej oraz w pismach literackich w kraju. Jest laureatem wielu konkursów poetyckich. Przez kilka lat prowadził audycje autorskie w radiowęźle w Areszcie Śledczym w Gdańsku. W 2014 roku dzięki dofinansowaniu Służby Więziennej w Gdańsku, wydał antologię poezji osób osadzonych w gdańskim areszcie pt. Powiew wolności. W 2015 wyróżniony został nagrodą ufundowaną przez POLCUL Jerzy Boniecki Foundation, za wieloletnią działalność na rzecz animacji kultury w środowisku lokalnym Trójmiasta i propagowanie polskiej kultury za granicą. Książka Prymityw jest czwartym autorskim tomikiem wierszy Tomasza Lipskiego. Wydana została dzięki Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury w 2018 roku. Tomik jest wzbogacony ilustracjami autora oraz napisany jego autorską czcionką. Za edycję książki odpowiada artystka, pracownik ASP w Gdańsku, Edyta Majewska. Projekt ten powstał z okazji 25-lecia działalności artystycznej Tomasza Lipskiego.

Poetka i krytyczka literacka Ariana Nagórska tak pisze o Prymitywie i jego autorze: „Do komunikatywnej prostoty odwołuje się tu autor świetnie wykształcony, znający się na dobrej poezji i muzyce, który jednak bez sugerowania się innymi podąża własnym szlakiem (…). Tomasz Lipski uprawia poezję drogi w sposób przekraczający schematy myślowe związane z tym pojęciem. Potrafi przekonać, że w drodze jest nie tylko ten, kto przemieszcza się w przestrzeni lub w myślach wytycza sobie dalekosiężne cele (…). Nawet, gdyby ktoś niewiele czynił, niewiele rozmyślał i nic nie planował, i tak jest w drodze, choćby przez zanurzenie w czasie, który nie stoi w miejscu. [Tomasz] woli żyć, niż analizować życie, a jako twórca dążyć do przekazywania najbardziej uniwersalnych, elementarnych emocji, właściwych wszystkim”.

UWAGA!

Spotkanie odbyło się w nieco innej formie, niż pierwotnie planowaliśmy. Wiersze czytane przez poetę specjalnie dla KPCK opublikowaliśmy na naszej stronie. Zapraszamy do słuchania (LINK).

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
KPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego