10 lutego 2022 (czwartek) godz. 18:00

„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” -wernisaż wystawy fotografii w ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała”

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii projektu Kolektywu LUX w składzie: Emilia Pluta, Jerzy Machajek, Marcin Dąbrowski. Wydarzenie połączone będzie ze spotkaniem z Krzysztofem Snarskim – kulturoznawcą, etnografem, muzeologiem, regionalistą, kustoszem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, autorem książki „Staroobrzędowcy. Historia, wiara, tradycja”.

Staroobrzędowcy to odłam religii prawosławnej, której początki sięgają XVII wieku, a jej wyznawcy obrzędowość swoją opierają na liturgii sprzed reformy Nikona. Na ziemie polskie przybyli w II połowie XVIII wieku z terenów dzisiejszej Rosji uciekając przed prześladowaniami. Dziś zanikająca populacja Starowierców szacowana jest na około 1300 osób, skupionych głównie w województwie podlaskim i warmińsko- mazurskim.
Są silnie zaangażowaną religijnie społecznością, żyjącą z nietłumionym poczuciem nadciągającego końca świata, dla której wiara w  ich ziemskiej wędrówce ma zasadnicze znaczenie. Ponad dobra materialne przedkładają życie duchowe. Rzadko dopuszczają do siebie innowierców.
„Staroobrzędowcy – religia niewymarła” jest pierwszym, autorskim projektem Kolektyw LUX wywodzącego się z Lubelskiej Szkoły Fotografii. Jego realizacja przebiegała we współpracy z prof. dr hab. Zoją Jaroszewicz – Pieresławcew, z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, przez wiele lat prowadzącą badania naukowe w  społeczności Staroobrzędowców, oraz z Krzysztofem Snarskim, kustoszem muzeum w Suwałkach, z którym to spotkanie uświetni nasz wernisaż. Gorąco zapraszamy.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. 

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 28 lutego 2022r. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego