2 września (środa) - 8 października 2020 (czwartek)

Wystawa: pasiaki, kraciaki i perebory…

Pasiaki i kraciaki to najpopularniejszy motyw w tkaninie ludowej w całej Polsce, pojawiają się w różnych formach, konfiguracjach w zasadzie we wszystkich regionach. Są motywem na kapach, płachtach, dywanach, odzieży, a nawet ręcznikach i pościeli. Czasem jest to drobna  niepozorna kratka, a czasem niezwykle wyrafinowana kolorystycznie kompozycja jak w najbardziej znanych łowickich pasiakach. Wszystkie piękne i utkane po to by otoczenie człowieka uczynić niepowtarzalnym i wyjątkowym. Geometryczna forma wzoru dzięki inwencji tkaczek i tkaczy zatraca swój schematyczny charakter. Podobnie ma się sprawa z pereborami, starą techniką tkacka kultywowaną już tylko na maleńkim skrawku wschodniej Polski. Sama technika wymusza geometryzację i schematyczność wzoru i jakby na przekór temu ulubionym motywem twórców są kwiaty i zwierzęta w zaskakujących często zestawieniach kolorystycznych. Wystawa towarzyszy XIX Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, który organizujemy od bez mała czterdziestu lat i przy jej pomocy chcemy przybliżyć Państwu bogactwo naszej tkackiej tradycji, samej w sobie pięknej i wciąż inspirującej. Kilkadziesiąt obiektów na wystawie pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego w Toruniu, z którym współpracujemy od lat i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Serdecznie zapraszamy do Salonu Hoffman, a Ci z Państwa, którzy nie zdecydują się na przyjście do nas mogą obejrzeć wystawę na naszej stronie internetowej.

„Pasiaki, kraciaki i perebory…” są wystawą towarzyszącą XIX Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego ekspozycję:

 

Projekt finansują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego