14 października 2023 (sobota) godz. 12:00

XIV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki, pokonkursowy wernisaż malarstwa

To już XIV edycja biennale, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Idee profesora Aleksandra Jackowskiego, by wydobyć na światło dzienne niezwykłą samorodną twórczość, wciąż towarzyszą tej największej prezentacji polskich artystów z kręgu sztuki intuicyjnej, naiwnej, art brut. Twórcy ludowi powoli odchodzą, ale outsiderzy będą tworzyć zawsze. Wielu funkcjonuje na marginesie życia społecznego, to często osoby niepełnosprawne, wykluczone społecznie. Związane z konkursem najwybitniejsze postaci polskiej sztuki intuicyjnej przemawiają głosem do bólu szczerym, którego nie można zbagatelizować.

Biennale umożliwia uczestnikom współpracę z uznanymi już artystami, muzeami, ludźmi zajmującymi się promocją i krytyką sztuki, ale przede wszystkim konfrontację z innymi artystami i odbiorcą. 

Wystawa pokonkursowa i jej wernisaż to zawsze niebagatelne wydarzenie na kulturalnej mapie kraju. W tym roku, po raz drugi gościć będziemy w zaprzyjaźnionej instytucji – Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W pięknych wnętrzach Spichrza Sztuki zobaczymy około 150 prac prawie stu artystów wybranych przez konkursowe Jury, a na wernisażu spotkamy większość z nich. Bardzo wysoki i wyrównany poziom sprawił, że Jury przyznało aż 40 nagród i wyróżnień!

Zapraszamy wszystkich do oglądania tej niezwykłej wystawy, czynnej do 26 listopada 2023!

Konkurs dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

 


Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01