…i żeby się spotkać i pogadać: Kręte drogi medycyny – spotkanie z dr hab. Wojciechem Szczęsnym
Prowadzenie: dr Wojciech Ślusarczyk, wstęp wolny
Książka Szczęsnego wykłady z medycyny jest zbiorem prelekcji wygłoszonych w czasie cyklu popularnonaukowego „Medyczna Środa”, realizowanego od 2006 roku w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Książka przeznaczona jest dla osób, które interesują się biologią, medycyną i tym, jak na przestrzeni dziejów dochodzono do prawdy o anatomii, fizjologii i terapii.
Publikacja napisana została z literackim zacięciem i imponuje wielością przykładów. Niektóre dziś szokują, oto dwa cytaty: „Epoce naszej przypadło w udziale dokonanie odkrycia, że w porównaniu z ustrojem męskim ustrój kobiecy jest mniej rozwinięty, jest formą, której rozwój został powstrzymany w okresie przejściowym między młodością a wiekiem dojrzałości” oraz „Czaszka kobiety z rasy białej jest zbliżona do czaszki Murzyna. Fakt ten doprowadza nas do niewątpliwego wniosku, że czaszka kobiety z rasy białej zbliża się typu czaszek właściwych rasom, stojącym na niższym stopniu rozwoju” (A. Krzyżanowski, Niższość kobiety, „Tygodnik Ilustrowany” 1895, nr 9).
Wojciech Szczęsny – profesor Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy; specjalista chirurg, pracownik Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. Popularyzator nauki, inicjator cyklu popularnonaukowego ,,Medyczna Środa” w CM UMK. Interesuje się historią medycyny, numizmatyką, muzyką klasyczną.
Wojciech Ślusarczyk – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, kierownik Działu Historii Medycyny i Farmacji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Specjalizuje się w historii polskiego aptekarstwa. Autor m.in. monografii Z dziejów opieki zdrowotnej. Aptekarstwo na Kujawach i Pomorzu Gdańskim w latach 1918/20–1951, współredaktor serii wydawniczej poświęconej dziejom higieny.