Wyniki quizu „Promujemy literaturę”
Wszystkim biorącym udział w quizie „Promujemy literaturę” dziękujemy za wspólną zabawę. Najlepiej i najszybciej z zadaniem poradziła sobie Pani Sandra Wróblewska i to do niej powędruje nagroda. Zerknij o co pytaliśmy i jakie są poprawne odpowiedzi, być może któreś z pytań pojawi się w kolejnym quizie?
Podaj imię i nazwisko poety, patrona Salonu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.
Poprawna odpowiedź: Kazimierz Hoffman
Kazimierz Hoffman (1927–2009) to najbardziej uznany bydgoski poeta; jego twórczością fascynują się współcześni autorzy, jest ona wysoko ceniona przez znawców, krytyków literackich oraz koneserów poezji; odkryty przez Artura Sandauera zawsze „wymykał” się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom; mówi się o nim poeta osobny, poeta uważny, poeta detalu. 30 czerwca 2015 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy otworzyło Salon Hoffman, oddając poecie zasłużone upamiętnienie.
Jaką nazwę nosi konkurs i spotkania organizowane dla poetów w Kruszwicy-Kobylnikach?
Poprawna odpowiedź: Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń
Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń to przedsięwzięcie z wieloletnią tradycją (początek to rok 1989), będące okazją spotkań środowiska literackiego i poetyckiego z całej Polski. Co roku, tradycyjnie we wrześniu, do Pałacu w Kobylnikach koło Kruszwicy na artystyczną ucztę zjeżdżali autorzy wierszy wyłonieni w drodze konkursu poetyckiego.
Jaką postać ma statuetka – nagroda za najlepszy tom poetycki, przyznawana w Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Hoffmana? Jest to…
Poprawna odpowiedź: KOS
Konkurs poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOS-a organizowany przez Kujawsko- -Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy adresowany jest do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki. Ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości. W roku bieżącym odbyła się pierwsza edycja Konkursu.
Z jaką częstotliwością ukazuje się pismo literackie, którego wydawcą jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury?
Poprawna odpowiedź: cztery razy w roku
„Kwartalnik Artystyczny”, pismo literackie wydawane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, nieprzerwanie od 1995 roku, powstało w 1993 roku. Wydawcą pierwszych numerów był Teatr Polski w Bydgoszczy. Redaktorem naczelnym pisma jest Krzysztof Myszkowski. W piśmie, adresowanym do miłośników literatury, publikowane są zarówno wiersze, proza, eseje, szkice, recenzje i noty.
Podaj imię i nazwisko pisarza związanego z Bydgoszczą, 90 rocznica jego urodzin obchodzona była m.in. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury.
Udzielona odpowiedż: Jerzy Sulima-Kamiński
Poprawna odpowiedź: Jerzy Sulima-Kamiński
Jerzy Sulima-Kamiński jest znanym, a jednocześnie najbardziej „bydgoskim” pisarzem w Polsce. Autorem wielu utworów literackich na czele z trylogią Most Królowej Jadwigi, w której z detalami przedstawione zostały losy miasta i jego mieszkańców. Jest autorem, który w piękny i autentyczny sposób opisał swoje ukochane miejsca, wciąż bliskie wielu pokoleniom bydgoszczan.
W jakim mieście znajduje się pomnik Jakuba Wojciechowskiego, zdobywcy Złotego Wawrzynu Literatury Polskiej w 1935 roku?
Poprawna odpowiedź: Barcin
Jakub Wojciechowski (1884–1958), literat amator, „polski klasyk w robotniczej bluzie”, zdobywca Złotego Wawrzynu Literatury Polskiej w 1935 roku. Pracownia Literatury Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy wsparciu Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Barcin oraz Miejskim Domem Kultury w Barcinie organizowała sympozja poświęcone pamięci Jakuba Wojciechowskiego, spotkania połączone z uroczystym wręczeniem medali jego imienia „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej”.
Który jubileusz świętowało wydawane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury pismo literackie w roku 2018?
Poprawna odpowiedź: 25
12 października 2018 roku w Toruniu, 13 października w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy, odbyły się uroczystości z okazji 25-lecia „Kwartalnika Artystycznego”. Oba wieczory były okazją do spotkania z wyjątkowymi autorami, którzy zapisali się na łamach „Kwartalnika” i w historii polskiej literatury: Stefanem Chwinem, Aleksandrem Fiutem, Renatą Gorczyńską, Markiem Kędzierskim, Bogusławem Kiercem, Krystyną Lars, Leszkiem Szarugą.
Podaj tytuł pierwszego z serii przewodników pn. Kierunek Kujawsko-Pomorskie.
Poprawna odpowiedź: Szlakiem gotyckich figur: Madonny i piety
Przewodniki z serii Kierunek Kujawsko-Pomorskie to wydawnictwo poświęcone wybranym grupom zabytków w województwie kujawsko-pomorskim. Opracowania mają bogato ilustrowane strony wraz z ujęciem historycznym i opisem detali architektonicznych, zachęcają do odwiedzania poszczególnych miejscowości i odkrywania ich dziedzictwa. Do tej pory ukazały się następujące przewodniki: Szlakiem gotyckich figur. Madonny i piety, Szlakiem rezydencji wiejskich. Dwory i pałace, Szlakiem miejsc pamięci. Przełomowe lata 1918–1920, Szlakiem architektury drewnianej. Świątynie.
Jak nazywa się stowarzyszenie, które w ramach Klubu Poetycko-Wydawniczego „Arkona” współorganizowało spotkania i wieczory poetyckie w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury?
Poprawna odpowiedź: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Bydgoszczy
Spotkania literackie organizowane od 25 lat przez KPCK przy współpracy z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Bydgoszczy, weszły na stałe do kalendarza wydarzeń poetyckich naszego miasta. Stanowią okazję do prezentacji i konfrontacji twórczości poetów z Bydgoszczy i regionu oraz bliższego poznania autora, jego osobowości i inspiracji, warsztatu pracy i sztuki pisania. Każdy wieczór autorski to nowa, ciekawa, bardzo osobista odsłona prozy i poezji, to rozmowy o wierszu, ale i o kondycji poezji. Kameralne spotkania w Salonie Hoffman to z pewnością ważny przystanek w promocji współczesnej poezji. Gośćmi spotkań są zarówno twórcy z dużym dorobkiem artystycznym, jak i debiutanci.
Wymień trzy tytuły książek z Biblioteki czasopisma literackiego, którego wydawcą jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury.
Poprawna odpowiedź: Addenda, Czarne sezony, Dziennik z Iowa
Dopełnieniem „Kwartalnika Artystycznego” jest Biblioteka, w ramach której ukazało się 19 tomów: Addenda, Al Fine, Bih me!, Biurko Konopnickiej, Cierpliwość, Czarne sezony, Dziennik paryski, Dziennik z Iowa, Funebre, Kraj wzbronionej miłości, Lustratorzy wyobraźni, rewidenci fikcji, Nie jest gotowy, Obóz Wszystkich Świętych, Punkt wyjścia, Puste miejsce, W drodze do Delft, W rozmowie, Znaki, Zwyczajna symboliczna prawdziwa