Wyniki quizu „Rozbudzamy kreatywność”
Wszystkim biorącym udział w quizie „Rozbudzamy kreatywność” dziękujemy za wspólną zabawę. Najlepiej i najszybciej z zadaniem poradziła sobie Pani Julia Mroczkowska i to do niej powędruje nagroda. Zerknij o co pytaliśmy i jakie są poprawne odpowiedzi, być może któreś z pytań pojawi się w kolejnym quizie?
Podaj imię i nazwisko malarki, która była bohaterką pierwszego z cyklu Portrety spotkań odbywających się w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.
Poprawna odpowiedź: Joanna Witt-Jonscher
Joanna Witt-Jonscher była barwną reprezentantką bydgoskiej bohemy artystycznej. Wspomnieniom o malarce poświęcone było pierwsze spotkanie pn. Portrety, cykl przybliżający sylwetki wybitnych postaci, które wywarły wpływ na rozwój i wizerunek naszego regionu, realizowany wspólnie z dziennikarką Urszulą Guźlecką.
Jaką nazwę nosi odbywający się co dwa lata konkurs adresowany do artystów-amatorów reprezentujących wszelkie rodzaje technik i form tkackich?
Poprawna odpowiedź: Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikotowej
Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej to wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie przeznaczone dla twórców nieprofesjonalnych. Na konkurs nadsyłane są prace wykonane różnymi technikami tkackimi, od tkaniny artystycznej po ludową, obejmujące pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe, kompozycje abstrakcyjne. Wybrane przez jury tkaniny można oglądać na wystawie pokonkursowej w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które jest partnerem Przeglądu.
Czyje imię nosi konkurs malarstwa naiwnego organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego?
Poprawna odpowiedź: Teofila Ociepki
Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki to największy i najbardziej prestiżowy konkurs dla malarskich outsiderów w Polsce. Każda edycja przyciąga ich wielu. Zarówno starych uznanych mistrzów jak i tych którzy dopiero zaczynają swoja przygodę ze sztuką.
Kto od 1998 roku projektuje okładki „Kwartalnika Artystycznego”, pisma wydawanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury?
Poprawna odpowiedź: Ewa Bathelier
Ewa Bathelier, artystka polskiego pochodzenia; jej obrazy znajdują się w licznych galeriach i kolekcjach całego świata. Mieszka w Eschau; od 1998 roku jest autorką okładek i reklam „Kwartalnika Artystycznego”.
Jak nazywa się ozdoba będąca w polskiej kulturze ludowej najważniejszym elementem zdobniczym izby?
Poprawna odpowiedź: pająk
Pająki – przestrzenne, barwne konstrukcje tworzone w całej Polsce z różnych materiałów: źdźbeł słomy żytniej lub owsianej, nici, pasków wystrzępionego płótna, włóczki, grochu, fasoli, piór i oczywiście barwnej bibuły. Pająki przybierały różne formy i kształty: kuliste, krystaliczne, żyrandolowe na obręczy, promieniste czy tarczowe. Każdy region w jakiś sposób się od siebie odróżniał. Lubelskie czy pałuckie kolorowe, pstrokate, z dużą ilością bibuły, w Łowiczu tarczowe z włóczką, w Opocznie, Kurpiach czy Podlasiu z użyciem grochu i tylko słomiane na Kujawach. Czasem skromne i eleganckie, a czasem tworzące wielkie imponujące, przestrzenne konstrukcje, stanowiły najważniejszy element zdobniczy izby, zawieszany na stropowej belce.
Powstał pod koniec 2015 roku przy Pracowni Integracji Międzypokoleniowej. Podaj nazwę Klubu Pracy Twórczej?
Poprawna odpowiedź: „Pipsztyk”
Osoby uczestniczące w zajęciach Klubu Pracy Twórczej „Pipsztyk” mają okazję poznać nowe techniki plastyczne oraz różnorodne formy rękodzieła artystycznego. Spośród zrealizowanych warsztatów przeprowadzone zostały tematy takie jak: masa solna, układanie kompozycji kwiatowych, quilling, sucha porcelana, decoupage, ozdabianie mebli czy papierowa wiklina. „Pipsztyk” aktywnie uczestniczy w wielu akcjach o zasięgu ogólnopolskim organizowanych przez Pracownię Integracji Międzypokoleniową.
W którym roku rozpoczęła działalność Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej?
Poprawna odpowiedź: 1991
Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej działa od 1991 roku. Można tutaj obejrzeć i kupić unikalne dzieła twórców ludowych i nieprofesjonalnych: rzeźby, malarstwo, hafty, biżuterię. Zadaniem galerii jest również opieka nad amatorskim ruchem artystycznym poprzez organizowanie wystaw, konkursów, plenerów, pokazy, konsultacje, poradnictwo.
Co przedstawia rzeźba znajdująca się na podwórku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury?
Poprawna odpowiedź: dwa ptaki
Na podwórku naszej instytucji stanęła rzeźba-siedzisko. Artystyczno-użytkowa forma przedstawia 2 ptaki, została wykonana przez uczniów Liceum Plastycznego w Szczecinie podczas 25 Jubileuszowego Ogólnopolskiego Pleneru Rzeźbiarskiego, który organizuje Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wraz z Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.
Zaznacz trzy pracownie prowadzone w działającym przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury Warsztacie Terapii Zajęciowej.
Poprawna odpowiedź: ceramiczna, krawiecko-rękodzielnicza, ogrodnicza
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi pięć pracowni o zróżnicowanym profilu: pracownia ceramiczna, pracownia artystyczna, pracownia krawiecko-rękodzielnicza, pracownia ogrodnicza, pracownia ogólnorozwojowa.
Jaką nazwę nosi konkurs fotograficzny, którego tematem są zabytki regionu?
Poprawna odpowiedź: „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle” ma na celu popularyzację dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs adresowany jest do wszystkich amatorów fotografii niezależnie od wieku. Tematem są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną osobę lub grupę osób. Można przebrać się w stroje nawiązujące do stylu zabytku, można w najróżniejszy sposób wyrażać swój zachwyt nad oglądanym historycznym obiektem: monumentalnym zamkiem, starym kościołem, przydrożną kapliczką, parkiem i ogrodem, pomnikiem, fontanną, itp.