Wyniki quizu „Tworzymy teatr”
Wszystkim biorącym udział w quizie „Tworzymy teatr” dziękujemy za wspólną zabawę. Najlepiej i najszybciej z zadaniem poradziła sobie Pani Wanda Średniawska i to do niej powędruje nagroda. Zerknij o co pytaliśmy i jakie są poprawne odpowiedzi, być może któreś z pytań pojawi się w kolejnym quizie?
Dokończ nazwę przeglądu teatralnego dla dzieci i młodzieży – Konfrontacje Teatrów Dziecięcych …
Poprawna odpowiedź: Teatr bez granic
Konfrontacje Teatrów Dziecięcych Teatr bez granic to okazja dla młodych entuzjastów teatru do przeżycia swojej pierwszej przygody ze sceną. Prezentowane przedstawienia to małe formy realizowane w różnych konwencjach i technikach teatralnych. Prezentacje konkursowe uzupełniają omówienia warsztatowe dla instruktorów oraz imprezy towarzyszące dla dzieci i młodzieży.
Jaki tytuł nosi wydawane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury pismo związane z teatrem?
Poprawna odpowiedź: Miłośnik Teatru Lalek
Każdej jesieni przygotowywany jest kolejny numer pisma, który ułatwia instruktorom poszukiwanie ciekawego repertuaru i dobór odpowiednich metod i form działania. Wokół „Miłośnika” skupieni są i zintegrowani instruktorzy, którzy na co dzień działają w różnych, często odległych od siebie placówkach regionu. Wydawnictwo redagowane jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Kultury „Zamek” w Nowem, a jego premierowa prezentacja ma miejsce w czasie corocznej, organizowanej tam „Biesiady Lalkarskiej”.
Od października 2019 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury prowadzi cykl warsztatów teatralnych – od pomysłu do premiery. Podaj ich nazwę.
Poprawna odpowiedź: Teatr w pigułce
„Teatr w pigułce. Od pomysłu do premiery” to propozycja dla grup zorganizowanych, dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat oraz dla nauczycieli i instruktorów zainteresowanych teatrem. Pokazujemy i omawiamy wybrane formy i techniki teatralne obrazujące, jak różnorodny może być ten rodzaj sztuki. Każde spotkanie rozpoczyna spektakl teatralny w wykonaniu młodych aktorów amatorów z naszego regionu.
Jak nazywa się dziecięco-młodzieżowa grupa teatralna działająca przy Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury?
Poprawna odpowiedź: Kołowrotek
„Kołowrotek” to dziecięca i młodzieżowa grupa teatralnej działająca pod kierownictwem Wiolety Górskiej-Nowik w ramach Pracowni Teatralnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Podaj inną nazwę kukiełki znanej także jako lalka na prętach. Skojarz z wyspą, na której jest ona najbardziej rozpowszechniona.
Poprawna odpowiedź: Jawajka
Jawajka (rzadziej nazywana wajangem lub lalką na prętach) to lalka, która przywędrowała da nas z Azji. Jawajka jest najbardziej rozpowszechnioną lalką na wyspie Jawa (stąd nazwa), gdzie do dzisiaj można ją zobaczyć w licznych teatrach lalek pod nazwą Wayang, na przedstawieniach wielkich eposów: Mahabharaty i Ramayany.
Jak nazywa się forma teatralna, którą na scenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury rozpowszechniają aktorzy m.in. grup teatralnych Trzy Słowa, Łomatko!, Bujdy i Bajania?
Poprawna odpowiedź: Teatr impro
Impro to forma teatru, w którym aktorzy grają spontanicznie, bez scenariusza. Opiera się na tworzeniu scenek lub spektakli w oparciu o sugestie widowni. Impro jest alternatywą dla teatru i klasycznych, pisanych sztuk. Artyści wchodzą na scenę bez gotowego tekstu, a publiczność ma zawsze czynny wkład w występ.
Podaj nazwę konkursu recytatorskiego dla młodych „rycerzy” pielęgnujących język ojczysty.
Poprawna odpowiedź: Turniej Słowa
Cel Turnieju Słowa to przede wszystkim twórcza zabawa dzieci i młodzieży, której punktem wyjścia jest polska i światowa literatura poświęcona właśnie im. Udział w Turnieju rozbudza wrażliwość na piękno literatury, pomaga rozwijać talenty i doskonalić umiejętności recytatorskie. Inspiruje również do aktywnego uczestnictwa w kulturze, a w szczególności do samodzielnych poszukiwań repertuarowych i indywidualnych sposobów wypowiedzi artystycznej.
Biorą udział w organizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, ostatnio we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osięcinach, Wojewódzkich Spotkaniach, prezentując, obok gawędziarzy i śpiewaków ludowych, tradycje ludowe naszego regionu. Są to…
Poprawna odpowiedź: Teatry Obrzędu Ludowego
Organizowane od ponad trzydziestu lat Wojewódzkie Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego mają na celu inspirowanie oraz upowszechnianie dokonań twórczych teatrów wiejskich kultywujących ginące tradycje ludowe naszego regionu. Ukazywane w obrzędach i zwyczajach, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o słowo polskie, także w wymiarze gwarowym
Jak brzmi skrót nazwy konkursu recytatorskiego, którego głównym organizatorem jest Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie?
Poprawna odpowiedź: OKR
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym organizowana od 1956 roku przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim rozwija przede wszystkim umiejętności interpretacyjne i kulturę słowa oraz zachęca do poznawania dobrej literatury. Uczestnikami tego konkursu byli wybitni dzisiaj aktorzy tacy jak m. innymi: Krzysztof Kolberger, Janusz Gajos, Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz czy Marek Kondrat.
Podaj nazwę Teatru Form Różnych, grupy teatralnej działającej pod kierunkiem bydgoskiej aktorki Teresy Wądzińskiej–Szpecht.
Poprawna odpowiedź: Nasza Klasa
Teatr Form Różnych Nasza Klasa powstał w 2007 r. pod kierunkiem znanej bydgoskiej aktorki Teresy Wądzińskiej–Szpecht. Artyści występowali dotychczas m. in. dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w Klubach Seniora, w filiach bibliotek na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w Domach Dziennego Pobytu na terenie Bydgoszczy i Inowrocławia, w Gminnych Ośrodkach Kultury oraz Miejskich Ośrodkach Kultury.