XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Architektura Miast” – zapraszamy do udziału
XIII OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”
Porty, dworce i lotniska. Architektura transportu i komunikacji w XIX i XX wieku
25-26 września 2025, Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy
IDEA i CEL KONFERENCJI
W kolejnej, już XIII konferencji z cyklu „Architektura Miast” chcielibyśmy skupić się na obiektach architektonicznych związanych z szeroko rozumianym transportem i komunikacją, takich jak, między innymi: dworce kolejowe i autobusowe, porty morskie, rzeczne i lotnicze, przystanie, punkty przeładunkowe, stacje postojowe, zajezdnie oraz ich infrastruktura techniczna. Chcielibyśmy aby zagadnienie zostało pokazane w możliwie szerokim ujęciu, uwzględniającym historię realizacji, wykorzystywanie nowatorskich technologii i rozwiązań budowlanych, ale również zmieniających się potrzeb podróżnych i rynku obrotu towarami.
Celem konferencji jest również przedstawienie obiektów architektury transportu w kontekście przestrzeni miejskiej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na zmiany układu przestrzennego miejskich ośrodków w wyniku pojawiania się obiektów związanych z usługami transportowymi. Pokazać ich wpływ na funkcjonowanie miast w różnych obszarach: przeobrażeń architektonicznych, rozwoju ekonomicznego, oraz codziennego życia mieszkańców. Konferencja może być również sposobnością do przyjrzenia się stylistyce budowli związanych z transportem – łączenia nowoczesnych materiałów z historycznymi stylami i wykorzystania ich specyfiki w nowych formach architektonicznych. Chcielibyśmy poddać analizie wzajemne zależności pomiędzy funkcją a formą proponowanych, często nowatorskich rozwiązań technologicznych, odnosząc je do zmieniających się realiów społeczno-gospodarczych.
Konferencja stanowi jednocześnie okazję do przybliżenia sylwetek architektów i budowniczych odpowiedzialnych za prekursorskie rozwiązania technologiczne, czy adaptację istniejących obiektów na cele infrastruktury komunikacyjnej.
Podstawowym celem konferencji jest przedstawienie zagadnień dotychczas nieprezentowanych i najnowszych wyników badań. Tematy wystąpień powinny dotyczyć przede wszystkim architektury z obszaru Polski, w tym tematów związanych z regionem kujawsko-pomorskim, ale również odniesień do architektury europejskiej.
Organizator
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Komitet naukowy:
prof. dr. hab. Remigiusz Grochal (Politechnika Bydgoska)
dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel (Politechnika Poznańska)
dr hab. Tomasz Krzemiński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
dr hab. Michał Pszczółkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku Uniwersytet Zielonogórski)
prof. dr hab. Jacek Woźny (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Sekretarz naukowy:
dr Mateusz Soliński
Informacje organizacyjne
- Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres e-mail: zabytki@kpck.pl do 30 czerwca 2025 roku (podpisaną odręcznie kartę można zeskanować i przesłać w formie załącznika) Pobierz kartę zgłoszenia: Architektura Miast 2025 Karta Zgloszenia
- O zakwalifikowaniu się na konferencję zawiadomimy Państwa do 15 lipca 2025 roku.
- W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, afiliację, adres do korespondencji, adres e-mail, nr telefonu, tytuł referatu i krótkie streszczenie wystąpienia (ok. 600 znaków).
- Opłata konferencyjna, obejmująca koszt wydawnictwa pokonferencyjnego, dla prelegentów wynosi 250 zł. Faktura, z 30-dniowym terminem płatności, zostanie wystawiona po zakwalifikowaniu się uczestnika na konferencję.
- Dla uczestników biernych WSTĘP WOLNY
- Na każde wystąpienie przewidujemy 20 minut.
- Aktualności dotyczące konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej pl.
Informacje na temat wydarzenia można również śledzić na naszym profilu na Facebooku – facebook.com/pracownia dziedzictwa kulturowego kpck - Pytania prosimy kierować na adres email: zabytki@kpck.pl lub na numer telefonu:
52 585 15 02. Osoba do kontaktu: dr Mateusz Soliński.
fot. Widok dworca kolejowego w Bydgoszczy, z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej