Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Konkurs adresowany jest do czterech grup wiekowych:

  • I Kategoria wiekowa: 8–13 lat
  • II Kategoria wiekowa: 14–19 lat
  • III Kategoria wiekowa: 20–25 lat
  • IV Kategoria wiekowa: 26+ lat

Pierwszy etap przesłuchań odbywa się w ośrodkach regionalnych – Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim od pierwszej edycji jest to Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

Konkurs nosi imię wieloletniego solisty Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Stanisława Jopka.

Stanisław Jopek urodził się w 1935 r. we Lwowie. Słynął z głosu o niepowtarzalnej barwie, tenoru o barytonowym odcieniu. Był obdarzony wielkim talentem i charyzmą sceniczną. Zachwycał nie tylko barwą głosu, ale też niezwykłym kunsztem wykonawczym. Pracę w Zespole „Mazowsze" jako śpiewak-solista rozpoczął w 1956 roku. Od tamtej pory towarzyszył zespołowi na każdym koncercie. Jopek z Zespołem z koncertami zawitał do ponad 100 krajów: był m.in. w Chinach, Japonii, Argentynie, Egipcie, we Francji czy Wielkiej Brytanii. Gdziekolwiek się nie pojawił, budził zachwyt i uwielbienie. Śpiewał w 36 językach przeważnie najpopularniejsze piosenki ludowe danego kraju. Miał w repertuarze także arie operowe oraz pieśni Chopina i Moniuszki, jak również polskie kolędy. Stanisław Jopek był laureatem licznych nagród. Otrzymał, m.in. statuetkę Ariona i tytuł „Wybitnego Śpiewaka Ludowego” przyznawane przez Związek Artystów Scen Polskich najlepszym śpiewakom oraz statuetkę „Prometeusza" za działalność na rzecz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za wybitne zasługi i rozsławianie narodowej kultury w kraju i za granicą przyznano mu liczne odznaczenia państwowe, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Stanisław Jopek zmarł 1 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Artysta został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Poniżej znajdziecie Państwo informacje na temat organizowanych edycji konkursu.

Powiązane wydarzenia i artykuły


Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01