Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” maestro Jacek Boniecki zaprasza utalentowane wokalnie osoby do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka.Konkurs jest przedsięwzięciem o szerokim zasięgu. Pierwszy etap przesłuchań odbywa się w 16 ośrodkach regionalnych – Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim jest to Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zwycięzcy przesłuchań regionalnych zaproszeni są do II etapu, który odbywa się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Otrębusach. Laureaci konkursu otrzymują nagrody finansowe oraz występują podczas Koncertu Galowego wraz z Chórem, Orkiestrą i Baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

Konkurs nosi imię wieloletniego solisty Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” Stanisława Jopka.

Stanisław Jopek urodził się w 1935 r. we Lwowie. Słynął z głosu o niepowtarzalnej barwie, tenoru o barytonowym odcieniu. Był obdarzony wielkim talentem i charyzmą sceniczną. Zachwycał nie tylko barwą głosu, ale też niezwykłym kunsztem wykonawczym. Pracę w Zespole „Mazowsze" jako śpiewak-solista rozpoczął w 1956 roku. Od tamtej pory towarzyszył zespołowi na każdym koncercie. Jopek z Zespołem z koncertami zawitał do ponad 100 krajów: był m.in. w Chinach, Japonii, Argentynie, Egipcie, we Francji czy Wielkiej Brytanii. Gdziekolwiek się nie pojawił, budził zachwyt i uwielbienie. Śpiewał w 36 językach przeważnie najpopularniejsze piosenki ludowe danego kraju. Miał w repertuarze także arie operowe oraz pieśni Chopina i Moniuszki, jak również polskie kolędy. Stanisław Jopek był laureatem licznych nagród. Otrzymał, m.in. statuetkę Ariona i tytuł „Wybitnego Śpiewaka Ludowego” przyznawane przez Związek Artystów Scen Polskich najlepszym śpiewakom oraz statuetkę „Prometeusza" za działalność na rzecz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Za wybitne zasługi i rozsławianie narodowej kultury w kraju i za granicą przyznano mu liczne odznaczenia państwowe, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Stanisław Jopek zmarł 1 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Artysta został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Poniżej znajdziecie Państwo informacje na temat organizowanych edycji konkursu.

Powiązane wydarzenia i artykuły

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego