Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów BABIE LATO

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” to plenerowa impreza o charakterze cyklicznym. Celem przeglądu jest zaprezentowanie dorobku rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń Seniorów z ludźmi młodego pokolenia w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej w zakresie haftu, koronkarstwa, dziewiarstwa, tkactwa, korzenioplastyki, metaloplastyki, zabawkarstwa, ceramiki, malarstwa, pamiątkarstwa, rysunku, wzornictwa, fotografii, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa, ikonopisania, witrażownictwa, snycerstwa, intarsji, konwisarstwa, jubilerstwa, introligatorstwa, fajkarstwa, papieroplastyki i emalierstwa. Nie liczy się doświadczenie czy ukończone szkoły lecz pasja i chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wzajemna wymiana pomysłów i technik twórczych, zwłaszcza tych które powoli zostają zapominane, a trzeba je przekazać młodemu pokoleniu. Kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego. Dlatego tak ważna jest konfrontacja twórczości jak i wymiana doświadczeń zarówno w części konkursowej jak i towarzyszącej w formie warsztatów, wykładów czy pogadanek. Przeglądowi towarzyszą wykłady, warsztaty, spotkania z artystami i naukowcami oraz występy zespołów, kapel podwórkowych, solistów, teatrów ulicznych, grup rekonstrukcyjnych, gry miejskie i terenowe. To również okazja do zakupu prezentowanego rękodzieła oraz możliwość skosztowania wyrobów regionalnych. Pierwszy Przegląd miał miejsce w 1986 roku, a inicjatorami tego wydarzenia byli Tytus Frelichowski, Edward Witkowski oraz Grażyna Kaczmarek-Piasecka. Od 2017 Przegląd ma charakter międzypokoleniowy, a nagrodą główną jest GRAND PRIX im. Edwarda Witkowskiego, byłego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie KPCK) oraz pomysłodawcy nazwy „Babie Lato”. Od 2019 roku Przeglądowi towarzyszy Latający Uniwersytet Każdego Wieku.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” odbywa się co dwa lata. 

 

HISTORIA PRZEGLĄDU

I Przegląd Twórczości Seniorów „Babie Lato” miał miejsce w 1986 roku. Inicjatorem tego wydarzenia był główny animator środowiska ludzi złotego wieku, Tytus Frelichowski. Oprócz niego w organizację Przeglądu zaangażował się również ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury oraz pomysłodawca nazwy „Babie Lato”, Edward Witkowski. Celem nowoutworzonej inicjatywy było „zaprezentowanie dorobku zespołów artystycznych działających w klubach seniora oraz pokazanie twórczości”. Pierwsza edycja „Babiego Lata” odbyła się w dniach 6-7 września. W sprawozdaniu opisującym to wydarzenie pisano między innymi, że: „Przez 2 dni sale WOK-u w Bydgoszczy rozbrzmiewały gwarem i piosenką. Były piosenki stare, przedwojenne, nowe, szlagiery z dawnych lat i ludowe, oparte na muzyce popularnej, ale z własnym tekstem.” W Przeglądzie wzięło wówczas udział 15 zespołów artystycznych. Pochodziły one przede wszystkim z terenów dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. W grupie tej znajdowały się między innymi chóry oraz zespoły ludowe. Oprócz tego w pierwszej edycji „Babiego Lata” uczestniczyło również 60 twórców indywidualnych. Pochodzili oni z terenów Kujaw, Pałuk, Wielkopolski, Kaszub, Pomorza Zachodniego, Mazur, Śląska oraz Podlasia. Podczas rywalizacji twórcy zaprezentowali prace z zakresu koronkarstwa, hafciarstwa, malarstwa, rzeźbiarstwa, korzenioplastyki, pamiątkarstwa oraz zabawkarstwa. Opisywany Przegląd spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony środowiska seniorów. Jeszcze w trakcie trwania rywalizacji uznano, że konkurs zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury powinien odbywać się corocznie. Wraz z upływem lat bydgoskie „Babie Lato” wpisało się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych skierowanych dla środowiska ludzi złotego wieku. Aktualnie Przegląd ten odbywa się, co dwa lata.

Materiał zebrał i opracował: Krystian Strauss

Źródła:

  1. Archiwum Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Z żałobnej karty. Tytus Frelichowski [Akta nieuporządkowane].
  2. APIM KPCK, Edward Witkowski – były dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury [Akta nieuporządkowane].
  3. Sprawozdanie z działalności kulturalno-oświatowej w klubach seniora na rok 1986, Kultura i Seniorzy (1987).

 

Powiązane wydarzenia i artykuły

Przegląd Babie Lato prowadzi Pracownia Integracji Międzypokoleniowej:

Zapraszamy do kontaktu:

KLAUDIA FERENC
klaudia.ferenc@kpck.pl
tel. 52 585 15 01 wew. 108

WERONIKA KORGA
weronika.korga@kpck.pl
tel. 52 585 15 01 wew. 108


Szybki dostęp
Edukacja
Działy i pracownie
Dane teleadresowe

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
tel. 52 585 15 01
sekretariat@kpck.pl
facebook.com/kpck.bydgoszcz
youtube.com/kpckbydgoszcz
instagram.com/kpckbydgoszcz
bip.kpck.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCK Kultura w zasięgu
Kultura w zasięgu KPCK jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz, tel. 52 585 15 01