Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów BABIE LATO
Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów „Babie Lato” to plenerowa impreza o charakterze cyklicznym. Celem przeglądu jest zaprezentowanie dorobku rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń Seniorów z ludźmi młodego pokolenia w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej w zakresie haftu, koronkarstwa, dziewiarstwa, tkactwa, korzenioplastyki, metaloplastyki, zabawkarstwa, ceramiki, malarstwa, pamiątkarstwa, rysunku, wzornictwa, fotografii, kowalstwa artystycznego, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa, ikonopisania, witrażownictwa, snycerstwa, intarsji, konwisarstwa, jubilerstwa, introligatorstwa, fajkarstwa, papieroplastyki i emalierstwa. Nie liczy się doświadczenie czy ukończone szkoły lecz pasja i chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wzajemna wymiana pomysłów i technik twórczych, zwłaszcza tych które powoli zostają zapominane, a trzeba je przekazać młodemu pokoleniu. Kultura jest nieodzownym elementem rozwoju osobistego i społecznego. Dlatego tak ważna jest konfrontacja twórczości jak i wymiana doświadczeń zarówno w części konkursowej jak i towarzyszącej w formie warsztatów, wykładów czy pogadanek. Przeglądowi towarzyszą wykłady, warsztaty, spotkania z artystami i naukowcami oraz występy zespołów, kapel podwórkowych, solistów, teatrów ulicznych, grup rekonstrukcyjnych, gry miejskie i terenowe. To również okazja do zakupu prezentowanego rękodzieła oraz możliwość skosztowania wyrobów regionalnych. Pierwszy Przegląd miał miejsce w 1986 roku, a inicjatorami tego wydarzenia byli Tytus Frelichowski, Edward Witkowski oraz Grażyna Kaczmarek-Piasecka. Od 2017 Przegląd ma charakter międzypokoleniowy, a nagrodą główną jest GRAND PRIX im. Edwarda Witkowskiego, byłego Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie KPCK) oraz pomysłodawcy nazwy „Babie Lato”. Od 2019 roku Przeglądowi towarzyszy Latający Uniwersytet Każdego Wieku.
I Przegląd Twórczości Seniorów „Babie Lato” miał miejsce w 1986 roku. Inicjatorem tego wydarzenia był główny animator środowiska ludzi złotego wieku, Tytus Frelichowski. Oprócz niego w organizację Przeglądu zaangażował się również ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury oraz pomysłodawca nazwy „Babie Lato”, Edward Witkowski. Celem nowoutworzonej inicjatywy było „zaprezentowanie dorobku zespołów artystycznych działających w klubach seniora oraz pokazanie twórczości”. Pierwsza edycja „Babiego Lata” odbyła się w dniach 6-7 września. W sprawozdaniu opisującym to wydarzenie pisano między innymi, że: „Przez 2 dni sale WOK-u w Bydgoszczy rozbrzmiewały gwarem i piosenką. Były piosenki stare, przedwojenne, nowe, szlagiery z dawnych lat i ludowe, oparte na muzyce popularnej, ale z własnym tekstem.” W Przeglądzie wzięło wówczas udział 15 zespołów artystycznych. Pochodziły one przede wszystkim z terenów dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego. W grupie tej znajdowały się między innymi chóry oraz zespoły ludowe. Oprócz tego w pierwszej edycji „Babiego Lata” uczestniczyło również 60 twórców indywidualnych. Pochodzili oni z terenów Kujaw, Pałuk, Wielkopolski, Kaszub, Pomorza Zachodniego, Mazur, Śląska oraz Podlasia. Podczas rywalizacji twórcy zaprezentowali prace z zakresu koronkarstwa, hafciarstwa, malarstwa, rzeźbiarstwa, korzenioplastyki, pamiątkarstwa oraz zabawkarstwa. Opisywany Przegląd spotkał się z przychylnym przyjęciem ze strony środowiska seniorów. Jeszcze w trakcie trwania rywalizacji uznano, że konkurs zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury powinien odbywać się corocznie. Wraz z upływem lat bydgoskie „Babie Lato” wpisało się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych skierowanych dla środowiska ludzi złotego wieku. Aktualnie Przegląd ten odbywa się, co dwa lata.
Materiał zebrał i opracował: Krystian Strauss
Źródła:
- Archiwum Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, Z żałobnej karty. Tytus Frelichowski [Akta nieuporządkowane].
- APIM KPCK, Edward Witkowski – były dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury [Akta nieuporządkowane].
- Sprawozdanie z działalności kulturalno-oświatowej w klubach seniora na rok 1986, Kultura i Seniorzy (1987).