V Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa – nominacje
Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana w składzie: Iwona Smolka (przewodnicząca), Anna Janko, Grzegorz Kalinowski i Robert Mielhorski, dnia 23 kwietnia 2024 roku, wskazała pięć tomików nominowanych do nagrody. Do oceny zgłoszono 200 tomów poetyckich.
Nominacje otrzymali:
To nie jest poezja, która chce się podobać albo nie podobać. Nie mierzy się z gustami czytelnika, prądami literackimi, z modą. Jest absolutnie samoswoja. Nie jest przyjazna. Prawdę mówiąc, chciałoby się od niej uciec. Kilka razy zamykałam ten niewielki tomik, ale ta liryka wciąga, intryguje swoją siłą, każe się z nią zmierzyć. Z jej babskością, brutalnością, turpizmem, drastycznymi obrazami fizjologicznymi. Są przecież nazwy rzeczy, objawów chorobowych, zdarzeń, które wywołują w nas odczucie wstrętu, obrzydzenia. Zostały użyte w wierszu, żeby wywołać wstrząs, uprzytomnić, jak odstręczający jest ten świat poetycki. To co napisałam jest prawdą i zarazem uproszczeniem. Jest to liryka świadoma swojego warsztatu poetyckiego. Jest ironiczna i autoironiczna, gdy patrzy na siebie – podmiot mówiący. Ogląda siebie jak owada pod mikroskopem. Świadoma wiwisekcja. Na chłodno, bez histerii, bez sympatii, z ukrytą autoagresją. Odnotowuje objawy starzenia się, stany depresji, upicia się, kaca, bezsenności, zatrucia. Zapisuje stan izolacji i wspomnienia, które niosą ukojenie, wszystko w jednym mocnym obrazie – metaforze. Zapisuje: „Ukrywam się przed starością / jak pies przed burzą w łazience / nadchodzi cyklon Ulf”.
Jest to poezja najczęściej oparta na kontraście. Jeżeli jakiś obraz prowadzi nasze skojarzenia w stronę sacrum, natychmiast zostaje brutalnie ściągnięty w zwyczajność, banalność sytuacji. Tak budowane jest napięcie: widzenie realne i surrealistyczne, sacrum – profanum, piękno – brzydota, zwyczajność – odświętność. Jedno pozostaje w tej huśtawce niezmienne – to przestrzeń. Ciasne mieszkanie. Pokój z oknem; „okno pokój kuchnia łazienka znowu okno”. Świat jest zamknięty, a właściwie zostaje zamknięty, bo poetka mówi „kurwa zamknęli mi cały świat”. Rzeczywistość pozaokienna i ta z pokoju, i ta ze snów – mieszają się ze sobą, tworząc nad-rzeczywistość psychiczną. Typowym wierszem dla takiego przemieszania jest Sobota przed oknem. Widać: osiedlową uliczkę, trawnik, szlaban kolejowy, tu wtrąca się pamięć i odnotowuje „kiedyś pod pociąg wpadła dziewczynka”, teraz „psy ujadają na smyczach”, i już poetka wprowadza nas do środka pokoju, z zewnętrznego planu jest przejście w wewnętrzny – „bolą mnie nogi stoję od rana jak żona Lotha / przed oknem”; tu następuje oczywiste skojarzenie biblijne „odwracam się w stronę balkonu / tam Sodoma i Gomora / i trzeci pokój”. Tragedia żony Lotha, zniszczonych miast zostaje sprowadzona do oczywistego, potocznego określenia bałaganu. Nie wiem czym jest trzeci pokój, skoro realnie go nie ma. Co to znaczy w tej poezji – realnie?, skoro poetka notuje „śni mi się noc dzienna”. Ta splątana rzeczywistość: psychiczna i fizjologiczna, zapisująca sygnały z dzisiejszego dnia i z przeszłości, mierzy się nieustannie sama ze sobą.
Widoczna i zarazem niewidzialna jest śmierć, która się wciska w najbardziej pogodne, rozświetlone obrazy młodości. Ona decyduje o tonie refleksyjnych wierszy, a raczej luźnych fragmentów, które składają się na poemat o byciu jednocześnie dzieckiem i dorosłym, synem i ojcem, mówią o miłości i poczuciu zagrożenia.
Dwa są plany czasowe, dwie różne przestrzenie skąd dochodzą głosy: nauczycieli, kolegów szkolnych, matki. Z dnia dzisiejszego, z planu, z którego mówi do nas narrator, słychać głos jego córki, jej pytania, odzywa się żona.
To, co widać teraz jest równie ważne jak to, co zdarzyło się dawno temu. Dwa obszary doświadczeń spotykają się, aby stworzyć nową przestrzeń wzruszenia.
W klasie był kolega, który był inny, odmienny, stał w kącie. Pamięć o nim zderza się z obrazem sąsiada, dziwaka, samotnika. Czy trociny i gałązki, które zamiata sąsiad przypomną o trocinach sypiących się z życia? Słowa, zdania korespondują ze sobą i wtedy nadają inne znaczenie dawnemu wydarzeniu.
Można czytać tę poezję jako wyznanie intymne, niemal dziennik emocji, i kiedy pojawiają się w wierszu obrazy z przeszłości, a raczej strzępy obrazów, to dzieje się to po to, by potwierdzać siłę uczucia. I to właśnie uczucie jest najmocniejszym zwornikiem w przepływie lat.
Poezja oparta w dużej mierze na skojarzeniach, ceniąca sobie dystans wobec rzeczy i słów, jest zarazem zapisem różnych uczuć, przefiltrowanych przez pamięć.
Narracja zaczyna się jakby od środka opowiadanej historii.
Poeta każe nam myśleć o końcu dzieciństwa i młodości, o kruchości życia, obumieraniu ciała i o słowach, które powiedziała matka: „Tam w czerni leży czaszka, która kiedyś / będzie mną”.
Pamięć o śmierci nie opuszcza tej poezji i to ona – zobaczona lub tylko przeczuta, lub przypomniana – nadaje ciemny koloryt tym wierszom. To właśnie śmierć weryfikuje wspomnienia i prawdę sumienia. Jest lustrem, w którym odbijają się przywołane w pamięci obrazy, epizody z życia.
Bardzo wyraźne, mówiące wprost, jest ja liryczne. To on opowiada, przeżywa, śni, daje nam króciutki wgląd w swoje życie. Poznamy tylko mgnienia z tego minionego czasu. Ważne jest samo dążenie, ważne jest słowo, nie zawsze nazwa określa istotę rzeczy, a autorefleksja nad aktem pisania jest szkieletem tego poematu.
Przed setkami lat i teraz. Tu i wszędzie. Wygnani, przerażeni, uciekający, szukający schronienia. Pejzaż uniwersalnych losów. Bohaterowie poezji Marzanny Kielar są z każdego czasu i są umocowani w tużpowojennej historii. Jedni są ze wschodu, przybyli na Mazury wysiedleni w ramach akcji „Wisła”, inni zostali wyrzuceni z Wileńszczyzny, są także ci, dotychczasowi mieszkańcy, którzy stąd uciekli i wrócili. Te dzieje zapisane zostały w skrócie wielkiej metafory, którą dać może tylko poezja.
Mówią bohaterowie, ich głosy tworzą dramatyczną przestrzeń wydarzeń, doświadczeń i przeżyć. Opowieści zakreślają terytoria. Jest las Emilii, to las rozstrzelanych, ziemia rusza się od żywej krwi. Jest Morena – to tam rosyjscy żołnierze spili się do nieprzytomności i zostali wszyscy wystrzelani. Są stare niemieckie cmentarze, jeszcze jeden las, w którym obok siebie leżały trupy niemieckich i rosyjskich żołnierzy i wspólny grób. Jest wioska z obcymi domami i żywopłoty oddzielające i chroniące. Jest podłoga w nowym, zasiedlonym domu, z której nie daje się zmyć śladu krwi. Utwory są krótkie, zwarte, dynamiczne. Każdy mógłby stać się wielkim, rozbudowanym reportażem. W wierszu Kielar jeden obraz mówi wszystko, to na przykład ta szafa, która utknęła na schodach i zaklinowała się, i nie można jej było ruszyć, więc wygnańcy wywieźli tylko jej widok.
Głosy są zróżnicowane, inaczej mówi studentka geografii, która opowiada o swojej wędrówce w 1947 przez puste wioski, a inaczej Emilia albo Mazurka Elsa. Dołącza się do nich głos narratorki, poetycki, powściągliwy, rysujący jeszcze jedną, jakże ważną w tej poezji, przestrzeń krajobrazu.
Drzewa, jeziora, sady mówią o obcym lub swojskim domu. Obcość można oswoić, sadząc kwiaty. Jadwiga z Grodzieńszczyzny lubiła byliny. „Astry, floksy, rdzawe liliowce. / […] I mak wieloletni, potężny, czerwony. Rosnący tam, gdzie ludzie / otwierają ziemię, gdzie trupy i azot z bomb ją użyźniają. / Mak z czarnym środkiem, który Persefona trzymała w ręku, / wracając. Jego nieujarzmiony lipcowy przepych. / Sadziła byliny / Żeby tu było coś trwałego”.
Gdy pisze o jaśminie czujemy, jak „Woń namokłego mchu, grzybów wchodzi w krzew jaśminu. / Sadzili go w Prusach po śmierci domownika, żeby przypominał”.
Wszystko bowiem o czym pisze poetka w tych lirycznych reportażach, przypomina o śmierci – o tej, która się zdarzyła lub mogła zdarzyć, była tuż obok. Śmierć i razem z nią strach i lęk – ten pierwotny przed obcym, przed nieznanym, przed innym – wkrada się we wszystkie odczucia bohaterów liryki Kielar. Sadzone wysokie żywopłoty mają zasłonić obcy, a więc groźny widok, przyrodę, która jest inna niż własna, oswojona. Pamięć przeżytej grozy, gwałtu, przemocy splata się w tej niezwykle czułej, wrażliwej, zmysłowej poezji z przeżyciem krajobrazu. Jest w tej poezji zapisana miłość i strach, oczekiwanie i nadzieja, najczęściej płonna. Z gąszczu konkretów, z natłoku rzeczy, które zaświadczają o niepowtarzalnym, jednostkowym losie wyłania się obraz metafora, gdy milczenie zmarłych zapuszcza korzenie w ziemi, czyniąc ją własną, oswojoną.
Bardzo ciekawy debiut. Intrygujący tytuł. Trzynasty miesiąc wywodzi się z magii, z tajemnych praktyk. To dodatkowy czas, bękarci, co uprzytamnia nam otwierający tom cytat ze Sklepów cynamonowych Schulza: „Każdy wie, że w szeregu zwykłych, normalnych lat rodzi niekiedy zdziwaczały czas ze swego łona lata inne, lata osobliwe, lata wyrodne, którym – jak szósty, mały palec u ręki – wyrasta kędyś trzynasty, fałszywy miesiąc”. Otóż, jak sugeruje poetka, jesteśmy w czasie wyrodnym, zdziwaczałym. To czas niby normalnej, a jednak wykrzywionej rzeczywistości.
Politycy uprawiają „Nowy sport międzynarodowy: ping- -pong ludźmi”, widać naszą granicę i uchodźców przy rozciętych drutach i handel ich życiem. W skrócie to wygląda tak: „20 $ – pół litra wrzątku / 25 $ – doładowanie baterii w telefonie do połowy / 10 $ – rozpalenie ogniska w środku zimnej nocy”.
Urszula Sikora cytuje różnych ludzi, zbiera ich głosy, nie musi nic dodawać. Jest to poezja bardzo oszczędna. Jej siła polega na skrócie, niedopowiedzeniu, zawieszeniu wypowiedzi narratora.
Te podsłuchane rozmowy, całe dialogi wprowadzają do liryki rodzaj gry z dokumentem. Tak się mówi na wsi, a tak w miejskim tramwaju. Liryczny reportaż przyciąga nas swoją prawdą. Rysuje się przestrzeń rozmowy. Świetne są portrety bohaterów tych wierszy. Zostają w pamięci. Babcia, która „połykała dym z gromnicy na bolące zęby” i mówiła: „Tu we wsi psy płakają na czarno […] bo na górze wieszali mądre kobiety”, dziewczyna, która mówi „Nie chcę mówić o przeszłości, / Już za wielu osobom mówiłam”, stare kobiety, które sprzedają swój rodzinny dom, bo nie ma w nim kto mieszkać. Te zdania – jak pytanie dziecka w żałobie „Co ja zrobię, jak dziadek umrze? / Co ja zrobię, jak ja umrę?” – wbijają się w nas, ranią, poruszają emocje. Za każdą z tych wypowiedzi kryje się tragedia i otwiera się domysł. Poetka bardzo świadomie buduje dramatyczne napięcie, nie dopowiada, bo i po co, wiemy, że pod pozorami normalności ukrywa się cierpienie. I na tym również polega siła tej liryki – na kontraście między zwyczajnością, banalnym, prostym życiem a wyłaniającą się z opowieści tragedią. Ta poetycka rzeczywistość jest mocno zaczepiona o dzisiejszą realność, a zarazem, mówiąc o ludzkim bólu, cierpieniu, deziluzji, ma charakter ponadczasowy. Jest to liryka bardzo świadoma siły słowa, siły i znaczenia skrótu, urwanej narracji.
Klasyczna forma, cztery razy po dwa wersy, są trzynasto-zgłoskowe lub jedenastozgłoskowe, dokładne rymy. Forma przylega do treści, obejmuje poetycką rzeczywistość.
Wkraczamy w świat uładzony. Oddychający wolno i spokojnie. Można w nim wypocząć. W taką przestrzeń zaprasza Piotr Szewc w tomie Zielony anioł i inne oktostychy.
Na poły baśniowa, na poły realna jest droga do Zamościa, która prowadzi dalej, „Od Sitańca do Sitna”, a między nimi jest wieś Czołki. Miejscowości można odnaleźć na mapie, nazwiska mieszkańców są na cmentarnych nagrobkach. Gdyby ktoś miał wątpliwości, może zacząć czytać prozy z drugiej części tomiku i wtedy przekona się, że „Droga z Sitańca do Sitna prowadziła przez Łapiguz”. Po lekturze wiersza Łza na witrażu można, sięgając do prozy, dowiedzieć się, że „W czternastu oknach zostały przedstawione sceny z historii Kościoła”. Ta proza pełni rolę rozszerzonych przypisów, które stają się samodzielnym przekazem.
Po co poecie ten zabieg ukonkretniania, dodawania faktów, mnożenia realiów? Jest to działanie bardzo świadome. Ta poetycka rzeczywistość istnieje na przecięciu tego, co realne i co wyśnione, na przecięciu czasu, który upływa i tego, który jest wieczny i trwa nieruchomy. Jeden z oktostychów nosi tytuł Świat bez kalendarza, w nim „[…] w ciemności i ciszy / Przemija z bożej łaski żywot pięciu myszy”. Świat bez kalendarza jest roślinny i zwierzęcy, mija bez historii i bez imion. Czas płynie wraz z rytmem pór roku i zarazem trwa zawieszony w kosmosie. Zielony, roślinny świat i oddech nieskończoności. Mikro i makrokosmos staje się jednią w tych metafizycznych wierszach.
Między Sitańcem a Sitnem rozciąga się „kraj lat dziecinnych” albo tworzy się Miłosza Świat. Poema naiwne. Raz po raz, kolejni poeci sięgają do tego, co niezmienne, co jest ich wewnętrzną prawdą.
Prawda dzieciństwa nie jest prawdą naiwną, a rozproszone obrazy scala pamięć i wzruszenie. Nieprzypadkowo tytułowy wiersz Zielony anioł otwiera cytat z Pana Tadeusza „W tej części sadu rosły tu i ówdzie wiśnie”. Zwracam uwagę na konkretność tego zapisu, bo zaraz po tym zdaniu Mickiewicza zaczyna się jego kontynuacja „Nagle szelest i świergot to szpaków gromada / Na sad senny w upale hałaśliwie spada” i konkluzja całego oktostychu „Ale z czego się cieszyć skoro was już nie ma”. Nie ma, zniknęli, umarli, przeminęli razem z drzewami, obrazami roślin, owadów, zwierząt. Poczuciem przemijania jest przeniknięty każdy utwór Piotra Szewca.
Piotr Szewc jest poetą, który od lat konsekwentnie zarówno w powieściach, jak i w wierszach buduje odrębną przestrzeń nacechowaną emocjonalnie. Zapisana jest zmiana i jednoczesne trwanie – te dwa stany określają charakter tej twórczości. Tworzy się w ten sposób jeszcze jedna przestrzeń – mityczna, która jest uniwersalna.
Jest to pisarstwo medytacyjne. Poeta patrzy uważnie, niczego nie chce przeoczyć, bo tylko takie patrzenie potwierdza piękno stworzonego świata. Zachwyt i czułość charakteryzują tę wypowiedź, w której raz po raz odnawia się świat pełen światła, miłości, a zarazem wiedzy o przemijaniu.
Świat mityczny w tych wierszach stoi w słońcu na przekór naszej codzienności, jest większy niż jedna wioska, rozrasta się w uniwersum.
Serdecznie gratulujemy nominowanym!
Autorkę/autora najlepszego tomu poetyckiego 2023 roku poznamy 8 czerwca 2024 podczas uroczystej gali, która rozpocznie się o godz. 17.00 w Salonie Hoffman Kujwsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadzi Agata Passent, a Małgorzata Żurańska-Wilkowska, wraz z zespołem w składzie: Szymon Łukowski, Michał Maciudziński, Marcin Grabowski, zaśpiewa piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, Wojciecha Młynarskiego i Marii Koterbskiej.
Zapraszamy do udziału!
Lista autorów i tomów poetyckich zgłoszonych do V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa:
- Sławomir Jerzy Ambroziak, Nieobojetność, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej
- Mateusz Andała, Jeziorko C., Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Arkadiusz Aulich, Za siebie, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Krystyna Bandera, Strażniczka cacka, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Michał Baranowski, Magnitudy zmierzchów, Pan Wydawca
- Jarosław Barańczak, Bruzdy wyryte rydwanem, Wydawnictwo Mamiko
- Mateusz P. Barczyk, Wiń, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Emilia Bartkowiak, (Nie)stabilność, Liberum Verbum
- Krzysztof Bartnicki, Garutko sobotniej ropy, czyli Jana Kochanowskiego „Pieśni świętojańskiej o Sobotce” (1586) spopolszczenie w sześć par prawie tekstów, Biblioteka Śląska
- Marta Basąg, A wiatr w polu leży, Wydawnictwo Mamiko
- Urszula Bauer, Echo emocji, Wydawnictwo Pisarze.pl
- Grzegorz Bazylak, Manekiny Rubensa, Fundacja Światło Literatury
- Krzysztof Bencal, Demo(n), Fundacja Kultury Afront
- Dominik Bielicki, Wielki ping-pong, Wydawnictwo j
- Magdalena Bielska, Poradnik dla niedawno zmarłych, Wydawnictwo a5 Krystyna Krynicka
- Jacek Bierut, Folie, Wydawnictwo j
- Renata Blicharz, Ja, Śmierć, Ridero
- Kazimierz Brakoniecki, Lekcja poezji dla zaawansowanych, Instytut Mikołowski
- Mateusz Brucki, Epicentrum i inne bliskopisy, Fundacja OKO-LICE Kultury
- Joanna Brzostowska, Wiosna przyjdzie i tak, Wydawnictwo Mamiko
- Lucyna Brzozowska, Wiosennieję. Znów pierwszy raz, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Rafał Budny, Wierszoklety, Dom Kultury w Strzelnie
- Artur Chabrowski, Wahadło, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Tadeusz Charmuszko, Brdaszki, wydanie własne
- Justyna Cyrzyk, Sny za dnia, Wydział Humanistyczno-Społeczny Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego
- Patryk Czarkowski, Herzlich Willkommen, Wydawnictwo Austeria
- Łukasz Czarnecki, Cywilizacja Majów, Wydawnictwo Mamiko
- Tomasz Dalasiński, Wiersze dla żywych, Wydawnictwo j
- Danuta Danielewicz, Chwila, wydanie własne
- Rozalia Dmochowska, Tchnienie, Wydawnictwo Kontekst
- Szymon Domański, Daj mi ten sandbox, Wydawnictwo j
- Maria Dowbor-Baczyńska, Chwasty ukryte, Wydawnictwo Austeria
- Robert Kazimierz Drobysz, Siedem dni powszednich, Instytut Wydawniczy Świadectwo
- Jarosław Dudycz, Mały Gatsby, Wydawnictwo Convivo
- Olgerd Dziechciarz, Wmartwychwstąpienie, Instytut Mikołowski
- Zenon Fajfer, Pieśń słowronka, Wydawnictwo Forma
- Małgorzata Felicka, Przełamując ciszę, Wydawnictwo Anagram
- Zygmunt Ficek, W świetle wieczoru, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Tomasz Figiel, Oswajając śmierć, szukając Boga, wydanie własne
- Dariusz Filinger, Oikos, Wydawnictwo Mamiko
- Ewa Filipczuk, Hieroglify w Sekwanie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Maria Jolanta Fraszewska, Prze konanie, Wydawnictwo ORGANON
- Ewa Frączek, Jedyna taka rzeczywistość, Wydawnictwo Convivo
- Agata Furczyk, Dział świadczeń rodzinnych…, Ridero
- Mirosław Gabryś, Mglista glista, Instytut Mikołowski
- Piotr Gajda, Goliat zwycięzca, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Joanna Gładykowska-Rosińska, Spotkamy się nigdy, Galeria Autorska
- Piotr Grojec, Tylko poza, Fundacja Kultury Afront
- Krzysztof Gryko, Alibi, OFF-OCH
- Joanna Guzik, Skup butelek, Wydawnictwo Papierowy Motyl
- Marek Guzowski, Wojna origami, Pan Wydawca
- Anna Heart, Cynamon i miód. W poszukiwaniu czułości, Pan Wydawca
- Tomasz Hrynacz, Lallen, Instytut Mikołowski
- Jarosław Stanisław Jackiewicz, Ankieta, Wydawnictwo Pejzaż
- Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Wiwisekcja, Instytut Mikołowski
- Jarosław Jakubowski, Baza, Wydawnictwo Forma
- Paulina Jania, Herbaciane róże, Wydawnictwo Mamiko
- Bogdan Jaremin, Wycinki i półwiersze, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Piotr Jaros, Śladowe ilości, czyli Morwa zielona {Morus}, Towarzystwo Słowaków w Polsce
- Łukasz Jarosz, Widoczna i niewidzialna, Instytut Mikołowski
- Sylwia Jaworska, Love crimes, Biblioteka Śląska
- Włodzimierz Jędrzejczak, Spokojnie, spokojnie, spokojnie, Wydawnictwo Mamiko
- Mariusz Jochemczyk, Ukryta opcja, Biblioteka Śląska
- Dagmara Kacperowska, Blizny, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Anna Kaik, Ziemia obietnic, Wydawnictwo eSPe
- Jadwiga Kalinowska, Córa lasów, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki
- Wiktoria Kałamarska, Motyle, Liberum Verbum
- Lidia Karbowska, Otrzymane, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Sylwia Karmusik, Nieidealnie idealna, Instytut Wydawniczy Świadectwo
- Justyna Karolak, Słoń zjadł kapelusz, Wydawnictwo RKS Janusz Muzyczyszyn
- Wojciech Kass, Otwarte na klucz, Wydawnictwo Iskry
- Izabela Kawczyńska, Rozarium, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Piotr Kępiński, Słownik obrazów obcych, Instytut Mikołowski
- Marzanna Bogumiła Kielar, Wilki, Wydawnictwo Znak
- Bogusław Kierc, Dla tego, Wydawnictwo Forma
- Marta Klubowicz, Na niebie niespokojnie, Wydawnictwo Austeria
- Mateusz Maciej Kolbus, Wnętrze przypowieści, Wydawnictwo Mamiko
- Marzanna Kołodziej, Jak gdyby, Wydawnictwo Edu-Art.
- Piotr Kominek, Po drugiej stronie, Wydawnictwo Mamiko
- Emilia Konwerska, Ostatni i pierwszy kajman, Wydawnictwo j
- Andrzej Kopacki, Życie codzienne podczas wojny opodal, Wydawnictwo Forma
- Adrian Korlacki, Ćwiczenia na długich czasach, Instytut Mikołowski
- Janusz Koryl, Wypożyczalnia latających dywanów, Wydawnictwo Anagram
- Margota Kott, Niech się udzieli ogień, Wydawnictwo Ezooneir
- Szymon Kowalski, Konopeum, Wydawnictwo Convivo
- Urszula Kozioł, Raptularz Państwowy, Instytut Wydawniczy
- Urszula Krajewska-Szeligowska, To tylko takie tam… tautogramy, Centrum Kultury Gminy Zambrów / Ridero
- Piotr Marcin Kraska, Molekularność burzy, Wydawnictwo kra.kra.
- Agnieszka Krizel, Miraże luster, Ridero
- Anna Kubarycz, Iskry, Wydawnictwo Anagram
- Bartłomiej Kucharski, Niemożliwe spotkanie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Adela Kuik-Kalinowska, Leno ptôchë/Tylko ptaki, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- Karolina Kułakowska, Ascendent, Biblioteka Śląska
- Marcin Kurek, Sois sage, Wrocławski Dom Literatury
- Patrick Leftwich, 0°dll, Wydawnictwo Convivo
- Paweł Lekszycki, O takim dniu marzyłem, Biblioteka Śląska
- Jakub Ligęza, Przepodmiotowienia, Liberum Verbum
- Ewa Lipska, Wariacje Geldbergowskie, Wydawnictwo Literackie
- Tomasz Lorenc, Gładzenie zwierząt, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Martyna Łogin-Trenda, Myśli o ciele, ale nim nie jest, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Magdalena Łubkowska, Ostatni koniec świata, Studio reklamy Adfactory
- Adam Majewski, Ameryka. Esej poetycki, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Zuzanna Marciniak, Zbliżenia, Wydawnictwo Mamiko
- Maja Margasińska, Blizny, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Justyna Markiewicz, Karmel z solą, Wydawnictwo Lucky
- Filip Matwiejczuk, Pasożyt, Fundacja KONTENT
- Anna Matysiak, Pojedynka, Wydawnictwo Convivo
- Anna Matysiak, Przeczuwam słodycz, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Katarzyna Michalczak, śń, Wydawnictwo j
- Piotr Mitzner, Ekrany. Egzorcyzmy tCHu, doM wYdawniczy
- Izabela Morska, 1983. Maszynopisy, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Krzysztof Mrowcewicz, Metafizyki, Wydawnictwo Austeria
- Andrzej Muszyński, a, Biblioteka Śląska
- Patryk Nadolny, Limesy, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Katarzyna Nandzik, Ciszej jaśniej, Wydawnictwo j
- Jacek Napiórkowski, Udając jednorożce, Wydawnictwo Literackie
- Jolanta Nawrot-Sprysak, Yeti, Maria Magdalena i niemowlę, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Beata Nicoś-Trenk, Popierdolium, Galeria BWA w Olkuszu
- Lesław Nowara, Przed nami jeszcze Potop, Biblioteka Śląska
- Bogdan Nowicki, Enneady, Wydawnictwo Bibliotheca Bielaviana
- Artur Nowicki (Czwojdzińska), Lalunia, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Jarosław Nowosad, Jest tam ktoś, Fundacja Kultury Afront
- Elżbieta Olak, W deszczu, Wydawnictwo Forma
- Anna Oliynyk, Nie pytaj mnie o zmierzch, Wydawnictwo Anagram
- Artur Olszewski, Sennik tramagiczny, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Marcin Orliński, Późne słońce, Wydawnictwo Wolno
- Małgorzata Osowiecka, Plama na świecie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
- Gustaw Owczarski, Trap krypt, Fundacja KONTENT
- Martyna Pankiewicz, Czym się żywi ziemia i martwi, Wydawnictwo Papierwdole
- Weronika Pawlik-Kwaśniewska, Pełnia lata, Wydawnictwo Poesis
- Łucja Pecolt, Na granicy cienia, Ridero
- Piotr Piątek, Kołysanie ziemi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Helena Pietrzak, Zan(d)urzenie, Wydawnictwo Mamiko
- Anna Danuta, Pitra Ciary, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Damian Piwowarczyk, Rezyliencje, Wydawnictwo j
- Agnieszka Płonka, Świat miał być z betonu, Wydawnictwo Mamiko
- Max Pogarda, Toń Pogardy, Wydawnictwo Mamiko
- Marcin Polak, Kondensaty, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Maciej Popowski, Trudnopis, Aleksandra Olszewska Dealerzy Kultury
- Beata Poźniak, PoezJA dyskordia, Wydawnictwo Austeria
- Wiesława Ptaszyk, Spacerniak, Tomasz Kowalczyk
- Leszek Pułka, Wieża Montaigne’a, Biblioteka Śląska
- Janina Raczyńska-Kraj, Przenikani prawdą, wydanie własne
- Halina Rakowska, Zanim, Instytut Wydawniczy Świadectwo
- Andrzej Rodziewicz, Niczego nie żałuję. Wiersze wybrane, Andrzej Rodziewicz
- Marcin Rogalski, VIP, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Mariusz Ropczyński, Lato w hamakach, Wydawnictwo Mamiko
- Agnieszka Rykowska, Szklany stół, Liberum Verbum
- Agnieszka Rykowska, Przyjęłam leki, Wydawnictwo Anagram
- Karol Samsel, Choroba Kolbego, Państwowy Instytut Wydawniczy
- Urszula Sikora, Trzynasty miesiąc, Wydawnictwo WBPiCAK
- Marek Kazimierz Siwiec, Sygnatura, Oficyna Wydawnicza Epigram
- Lucyna Skompska, Ani rozmiaru, ani skali, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Rafał Skonieczny, Powracający, Instytut Mikołowski
- Tomasz Smogór, Dziwniej nie będzie, Wydawnictwo Kwadratura – Łódzki Dom Kultury
- Barbara Smulska, Etiuda na dwa głosy, Wydawnictwo Komo-Art.
- Mariusz Solecki, Płonąca katedra, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie
- Wanda Spalińska, Gwiazdobranie, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
- Agata Stawska, Poezja braku, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Adam Stępiński, Zakazane modlitwy, wydanie własne
- Weronika Stępkowska, Algorytmy i Olgorytmy szaleństwa, Wydawnictwo Mamiko
- Joanna Stryjecka, Nakarm! To nie jest miejsce dla was, dziewczynki, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Sławomir Studniarz, Aforyzmy metafizyczne i inne wiersze, Wydawnictwo Mamiko
- Leszek Szaruga, List, Wydawnictwo Convivo
- Piotr Szewc, Zielony anioł i inne oktostychy, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Krakowie
- Magdalena Szpunar, Mieszkają we mnie słowa, Wydawnictwo Światopatrzenie
- Adriana Szymańska, Epilog z Gwiazdą, Państwowy Instytut Wydawniczy
- Mateusz Szymczyk, Potrzebne źródła, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Iwona Świerkula, Pięć księżyców, Wydawnictwo Mamiko
- Iwona Świerkula, Puerto Znikąd, Wydawnictwo Mamiko
- Julia Tkacz, Algorytmy nastawione na lokalne wypadki, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Anna Tlałka, Talitha kum, Tomasz Kowalczyk
- Marta Tomczyk-Maryon, Niebogłos, Fundacja Kultury Afront
- Grzegorz Tomicki, Piekło jest wszędzie, Biblioteka Śląska
- Grzegorz Tomicki, Sto kilo kości, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Teresa Tomsia, W znikającym ogrodzie, Wydawnictwo Flos Carmeli
- Elżbieta Tylenda, Strefa pływów, Wydawnictwo BR Biblioteka ReWirów
- Adam Waga, Ścierń, Wydawnictwo Literackie
- Przemysław Wechterowicz, Miłość to cyngiel języka, który nie zawodzi, Fundacja Kultury Afront
- Kacper Wiewióra, Wer(s)yfikacja codzienności, Wydawnictwo Mamiko
- Natalia Wirszyłło, Oczko, Wydawnictwo Kobieta Treściująca
- Katarzyna Wiśniewska, Hakapik, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
- Monika Wojciechowska, Brud, Wydawnictwo Kobieta Treściująca
- Piotr Wojciechowski, Lato świetlne, Państwowy Instytut Wydawniczy
- Elżbieta Wojnarowska, Światłoczułość, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Warszawie
- Konrad Wojtyła, Scherzofrenia, Instytut Mikołowski
- Agnieszka Wolny-Hamkało, Wiersze o pojęciach, Wydawnictwo Convivo
- Marek Wołyński, Pajęcza harfa, Wydawnictwo Anagram
- Leszek Wójcik, Między innymi, Wydawnictwo Tawa Taurogiński Waldemar
- Aleksandra Wrona, Lata świetne, Wydawnictwo Ostatnia Sobota Lata
- Grzegorz Wróblewski, Niebo i jointy, Wydawnictwo Convivo
- Marcin Wróblewski, Zimne ognie, Wydawnictwo Mamiko
- Gosia Zagajewska, Wyrobiska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Jolanta Zarębska, Matka magnolii, Wydawnictwo Mamiko
- Tadeusz Zawadowski, Ptaki spadające w niebo, Fundacja Otwartych Na Twórczość FONT
- Michał Zbroja, Marzenia ściętej głowy, Liberum Verbum
- Marian Ziomkowski, Owad w sieci, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne
- Łęko Zygmuntówne, Hiobby, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi
- Mateusz Żaboklicki, Letnisko, Fundacja KONTENT
- Cezary Żarna, Miłość. Piękna pomyłka, Liberum Verbum.
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa to spotkanie z pięknem poezji. Autorzy tomów snują niezwykłe opowieści. Niektóre są smutne, ale prawdziwe. Hoffman, patron konkursu, analizował w Dzienniku, że „Człowiek klęczy. Natura stoi wyprostowana”. Ale w „poezji KOSa” jest też piękno! Emocje, relacje i wiara w wartości. Nadzieja. Miłość.
Gratulujemy!