Pracownia Teatru

Pracownia Teatru sprawuje opiekę merytoryczną nad amatorskim ruchem teatralnym w regionie kujawsko-pomorskim. Upowszechnia dorobek twórczy amatorów poprzez jego prezentację przed szerszą publicznością niż lokalna, w czasie organizowanych przeglądów, konkursów, festiwali, spotkań, konfrontuje i umożliwia wymianę doświadczeń artystycznych, a co za tym idzie integruje środowisko animatorów kultury teatralnej z całego regionu. Pracownia Teatru wspiera edukację artystyczną poprzez prowadzenie konsultacji i warsztatów zarówno dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim dla nauczycieli i instruktorów w celu podniesienia posiadanych przez nich kwalifikacji, gromadzi i udostępnia materiały repertuarowe i opracowania metodyczne (w tym tworzy własne). Pracownia Teatru koordynuje pracę w terenie poprzez tworzenie "bazy danych" o istniejących grupach teatralnych i umożliwia dostęp informacji na ten temat, oferuje pomoc merytoryczną i wsparcie organizacyjne podczas realizacji imprez, umożliwia nawiązywanie kontaktu z fachowcami w dziedzinie teatru poprzez współpracę z innymi, także profesjonalnymi instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami prowadzonych działań:

PRZEGLĄDY I KONKURSY

 

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Prezentacje konkursowe odbywają się w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora i „wywiedzione ze słowa”.
więcej informacji

Turniej Słowa „Słowo źródłem inspiracji”
Konkurs skupia każdego roku około dwóch tysięcy wykonawców w wieku od siedmiu do piętnastu lat. Szczególny nacisk kładziemy na inspirowanie najmłodszych do samodzielnych poszukiwań repertuarowych i indywidualnych sposobów wypowiedzi artystycznej.
więcej informacji


Bawimy się lalkami
Konkurs polega na wykonaniu lalki teatralnej (kukły) przedstawiającej postać z bajki, baśni lub legendy literatury polskiej lub zagranicznej. Konkurs adresowany jest do pięciu grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, 7-9 lat, 10-13 lat, 14-18 lat oraz osób dorosłych.
więcej informacji


Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych "Teatr bez granic"
Konkurs adresowany do młodzieżowych grup teatralnych. Prezentowane przedstawienia to małe formy realizowane w różnych konwencjach i technikach, corocznie prezentacje konkursowe gromadzą około 200 małych aktorów.
więcej informacji


Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego
Są to prezentacje teatrów wiejskich kultywujących ginące tradycje ludowe naszego regionu. Imprezę wzbogacają występy kapel ludowych, wystawa rękodzieła artystycznego połączona z degustacją regionalnych potraw oraz korowód.
więcej informacji

 

STAŁA OFERTA WARSZTATOWA

W tym miejscu prezentujemy stałą ofertę warsztatową. Prosimy również śledzić bieżący kalendarz wydarzeń gdzie informujemy o pojedynczych warsztatach otwartych (płatnych i bezpłatnych).

Warsztaty „Teatr formy i przedmiotu”

Adresatami są opiekunowie dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, nauczyciele i instruktorzy prowadzący lub planujący założenie grupy teatralnej; amatorzy teatru, młodzież przygotowująca się do egzaminu na wydziały aktorskie, lalkarskie, wokalno-aktorskie szkół teatralnych, a także wszystkie osoby, które wykorzystują – bądź chcą wykorzystywać –  formy teatralne w pracy animacyjnej, edukacyjnej i wychowawczej. Termin i miejsce do uzgodnienia. Prowadząca: Wioleta Górska-Nowik. Warsztaty mają na celu zdobycie lub poszerzenie wiedzy i umiejętności praktycznych przydatnych w pracy własnej, z amatorską grupą artystyczną oraz do wykorzystania w toku edukacji dzieci i młodzieży.

W programie zajęć:

  • Podstawy techniki gry przedmiotem, lalką. Zapoznanie z typami lalek teatralnych i prezentacja techniki gry.
  • Animacja przedmiotu. Zadania aktorskie z gry lalką.
  • Ogólne możliwości teatru formy.
  • Budowa etiudy teatralnej w oparciu o teatr lalek, przedmiotu.
  • Kompozycja sceny i przedstawienia.
  • Inspiracje do pracy z grupą podczas tworzenia spektaklu w obrębie ożywionej formy.
  • Lalka i przedmiot jako pomoc w wyrażaniu siebie ludzi nieśmiałych, mających opory wobec prezentowania siebie w sytuacji publicznej.

 

WYDAWNICTWA I MATERIAŁY METODYCZNE

 

Pracownia Teatru prowadzi też działalność wydawniczą polegającą na opracowywaniu materiałów metodycznych służących pomocą  miłośnikom sztuki słowa i teatru.

 

Miłośnik Teatru Lalek
Wydawnictwo ukazuje się regularnie od 1997 roku. Każdej jesieni przygotowywany jest kolejny numer pisma, który ułatwia instruktorom poszukiwanie ciekawego repertuaru i dobór odpowiednich metod i form działania.
więcej informacji


Rycerze Słowa

Wydawnictwo skierowane jest do instruktorów i nauczycieli rozpoczynających pracę ze słowem, oraz do uczniów gimnazjów i młodzieży licealnej, która zamierza prezentować wybrane teksty. Na stronach „Rycerzy Słowa” omawiane są podstawowe problemy recytacji - autor Barbara Sobotka zwraca uwagę na dobór repertuaru (zwłaszcza dla najmłodszych recytatorów) i wskazuje na właściwą drogę przygotowania do prezentacji począwszy od analizy wybranego utworu poprzez interpretację i dobór środków wyrazu na omówieniu ogólnego wyrazu artystycznego skończywszy. Wydawnictwo jest udostępniane bezpłatnie.

„Rycerzy Słowa” - pobierz bezpłatnie w formacie PDF


„Bawimy się w teatr”

Wydawnictwo przeznaczone dla instruktorów prowadzących teatry dziecięce. Do nabycia w siedzibie KPCK w cenie 10zł. Mozliwość zamówienia po przedpłacie - prosimy o kontakt e-mail: barbara.sobotka@kpck.pl

 

PROWADZONE GRUPY I SEKCJE

 

Kołowrotek
Grupa skupia młodzież od 15 roku życia pragnącą rozwijać swoje uzdolnienia aktorskie i zdobywać doświadczenie sceniczne.
więcej informacji

Młynek do kawy
Zespół teatralny tworzą dorośli pragnący rozwijać swoje teatralne pasje w grupie.
więcej informacji

Powiązane wydarzenia i artykuły

Polecamy:

Prowadząca pracownię

WIOLETA GÓRSKA-NOWIK
wioleta.gorska-nowik@kpck.pl
tel. 52 585 15 01 wew. 120

Pracownia jest częścią działu artystycznego

Biuletyn Informacji Publicznej Profil społecznościowy Facebook Serwis Youtube KPCKk
znacznik mapyKujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury w Bydgoszczy
pl. Kościeleckich 6, 85-033 Bydgoszcz
sekretariat@kpck.pl, tel. 52 585 15 01
logo i herb województwa kujawsko-pomorskiegoKPCK jest instytucją kultury
Samorządu Województwa
Kujawsko-Pomorskiego
logotypy programu operacyjnego

Serwis www powstał przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego