Pracownia Literatury i Dokumentacji Twórczości Kazimierza Hoffmana
„Czy wiesz, że ostatnia kwestia w książce
to oko, oko bez powieki…”
Z Edmonda Jabésa, K. Hoffman
Misja Pracowni jest dychotomiczna. Z jednej strony mamy w pamięci stendhalowskie „zwierciadło przechadzające się po gościńcu”. Odnotowujemy współczesne trendy, a także obserwujemy dokonania w dziedzinie literatury, wnikliwie skupiając się na dorobku twórców z Bydgoszczy oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Promujemy książki zaraz po ich wydaniu – tak chętnie, że czasami roztacza się jeszcze specyficzny zapach druku na spotkaniach autorskich, a także sięgamy po publikacje warte przypomnienia. Rozmawiamy o literaturze zgłębiając jej meandry. Szukamy konotacji z innymi dziedzinami sztuki. Balansujemy na pograniczu tropów i gatunków. Niektóre cykle zahaczają o socjologię, psychologię, psychotronikę, filozofię etc.
Istotna jest też dla nas integracja środowiska literackiego w Bydgoszczy i w regionie. Chętnie rozmawiamy ze stowarzyszeniami, fundacjami czy indywidualnie: z pisarkami/ pisarzami – wspólnie eksplorując różne, nieraz oryginalne, przestrzenie, w których warto mówić o literaturze (np. akcja czytelnicza w galerii handlowej).
Drugi aspekt – to pamięć o twórcach, którzy dołożyli kolejne karty do wielkiej księgi literatury. Wspominamy pisarzy, którzy odeszli. Pragniemy, aby ich dzieła stanowiły źródło wiedzy, zwłaszcza w kontekście książek historycznych związanych z regionem. Organizujemy warsztaty dla osób pragnących podszkolić swój warsztat. Od 2023 roku nasza „kuźnia” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy nosi nazwę Pracowni Literatury i Dokumentacji Twórczości Kazimierza Hoffmana. Nieżyjący już autor „Przenikania” oraz kilkunastu innych dzieł był wybitnym poetą, pod koniec życia coraz bardziej docenianym, nagradzanym i rozpoznawalnym. Do jego poezji powracamy chętnie w chaosie współczesnej rzeczywistości, bo tam… śpiewają ptaki. Bliskość z naturą, minimalizm oraz inteligentne, wysublimowane obserwacje, intrygują w poezji mistrza.
Pracownia dba o pamięć o Kazimierzu Hoffmanie, upowszechnianie wiedzy o jego życiu i twórczości, dokumentuje nowe, nieznane fakty dotyczące autora. Gromadzi materiały źródłowe związane z życiem i twórczością poety, a także dokumentuje współczesne działania związane z Hoffmanem. Inicjujemy projekty kulturalne, publikacje, wykłady i seminaria naukowe. Prowadzimy akcję Bydgoszczanie o Hoffmanie. Kazimierz Hoffman – urodzony 5 czerwca 1927 roku w Grudziądzu, zmarł 3 marca 2009 roku w Bydgoszczy. Wybitny bydgoski poeta, pod koniec życia coraz bardziej doceniany, nagradzany i rozpoznawalny. więcej informacji o patronie
Konkurs adresowany jest do autorów, którzy w roku poprzedzającym wydali swój tom poetycki. Ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości.
więcej informacji
Konkurs ma na celu promocję wyróżniających się poetów i ich twórczości. Książki mogą być zgłaszane przez każdą osobę fizyczną, osobę prawną, jeżeli w jej ocenie książka zasługuje na udział w Konkursie, w szczególności przez: członków kapituły konkursu, autorów, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim.
Konkurs składa się z trzech etapów:
- wyboru książek wchodzących do konkursu
- wyłonienia 5 tomów nominowanych do nagrody
- wskazania laureata.
Pracownia Literatury KPCK jest współorganizatorem Bydgoskiego Trójkąta Literackiego – cyklicznego, kulturalnego, wieloaspektowego festiwalu książki łączącego literaturę, sztukę i muzykę, należącego do ważniejszych w kraju wydarzeń promujących literaturę oraz czytelnictwo.
więcej informacji
POECI KOSa
Do Salonu Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na wieczory autorskie zapraszamy laureatów oraz nominowanych w Ogólnopolskim Konkursie Poetycki im. Kazimierza Hoffmana o statuetkę KOSa.
więcej informacji
CZYTAJMY SIĘ!
Celem cyklu jest promocja literatury z regionu. Odbywają się spotkania z twórcami oraz rozmowy na ważne, intrygujące tematy w różnym składzie osobowym.
więcej informacji
Literatura w Centrum
Cykl Literatura w Centrum realizowany jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Bydgoszcz. Spotkania odbywają się w cyklu miesięcznym oprócz wakacji.
więcej informacji
„…i żeby się spotkać, i pogadać”
Cykl na pograniczu literatury, socjologii i psychologii. Uważność i współdziałanie – to tutaj słowa klucze.
więcej informacji
Literatura i kultura poza granicami
Pracownia Literatury i Dokumentacji Twórczości Kazimierza Hoffmana otwarta jest na współpracę z twórcami obcojęzycznymi oraz mniejszościami kulturowymi, narodowymi, które kreują pewien model świadomości, literatury i kultury. Sukcesywnie pragniemy organizować wydarzenia przybliżające literaturę, a także kulturę innych krajów. Organizujemy między innymi cykl Wieczór z kulturą ukraińską.
więcej informacji
PAMIĘĆ
Cykl realizowany w miesiącach jesiennych, w czasie kiedy nasze myśli skupione są wokół Święta Zmarłych.
więcej informacji
Wydarzenia okazjonalne. Współpraca
Pracownia Literatury współdziała z wieloma stowarzyszeniami, fundacjami i podmiotami, których cele są analogiczne do misji pracowni oraz statutu KPCK.
Od wielu lat współpracujemy z FUNDACJĄ BOOKCROSSING POLSKA i współorganizujemy z prezeską Jolantą Niwińską Bydgoski Festiwal Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla uczniów szkół podstawowych, pn. „Wybieramy mistrzów pięknego czytania grodu nad Brdą". Z grupą Tupot Poetycki i Zuzanną Szmidt w 2023 roku zorganizowaliśmy cykliczne Warsztaty kreatywnego pisania oraz spoken-word dla osób w każdym wieku, interesujących się literaturą i pragnących podszkolić swój warsztat (10 spotkań). W ramach cyklu odbywają się też promocje i premiery wydawnictw polskich oraz z regionu. Zapraszamy serdecznie do kontaktu i współpracy!
Przystanek Hoffman
Przystanek Hoffman. Bydgoszcz KPCK – to cykl istniejący na razie w sferze zamysłu, gdyż do realizacji spotkań poszukujemy finansowego partnera strategicznego. Zapraszamy do współpracy.
Pragniemy wpisać Bydgoszcz i Salon Hoffman na literacką mapę kraju. Organizować cyklicznie spotkania autorskie z wybitnymi literatami. Zamierzamy zapraszać znanych i nagradzanych pisarzy warsztatowo usytuowanych w nurcie tradycyjnym, a także tych prowokujących do dyskusji. Prezentować różne gatunki literatury. W planach jest współpraca z cenionymi polskimi wydawnictwami, czy fundacjami celem zaproszenia autorów podczas akcji promocyjnych ich nowych książek lub tournée.
Działalność w obszarze szeroko pojętej literatury stanowiła, od początku istnienia instytucji tj. od stycznia 1954 roku, jedną z głównych aktywności kulturalnej KPCK, ówcześnie Wojewódzkiego Domu Kultury Związków Zawodowych.
Do najważniejszych zaliczyć można spotkania poetyckie Klubu Poetycko-Wydawniczego „Arkona”, współpracę z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury oraz Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich oddział w Bydgoszczy, Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki i cykliczne wydarzenia literackie. Warto wspomnieć takie działania jak: Turniej Słowa „Dzieci mają głos” oraz kameralne spotkania literackie. W historii zapisały się także prowadzone przez instruktorów warsztaty poetyckie, których celem było ukazanie bogactwa słowno-literackiego, a także pobudzenie wyobraźni.
W latach od 1995 do 2021 roku Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy było wydawcą „Kwartalnika Artystycznego”; w styczniu 2022 roku tę rolę przejęła Książnica Kopernikańska w Toruniu. Pierwsze numery „Kwartalnika” (0/93–4/94) ukazały się pod auspicjami Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Na łamach pisma publikowali między innymi: Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jan Błoński, Gustaw Herling-Grudziński, Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Artur Międzyrzecki, Julia Hartwig, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki. Gościł na nich również Kazimierz Hoffman. Więcej na: www.kwartalnik.art.pl