Pracownia Teatru
Pracownia Teatru sprawuje opiekę merytoryczną nad amatorskim ruchem teatralnym w regionie kujawsko-pomorskim. Upowszechnia dorobek twórczy amatorów poprzez jego prezentację przed szerszą publicznością niż lokalna, w czasie organizowanych przeglądów, konkursów, festiwali, spotkań, konfrontuje i umożliwia wymianę doświadczeń artystycznych, a co za tym idzie integruje środowisko animatorów kultury teatralnej z całego regionu. Pracownia Teatru wspiera edukację artystyczną poprzez prowadzenie konsultacji i warsztatów zarówno dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim dla nauczycieli i instruktorów w celu podniesienia posiadanych przez nich kwalifikacji, gromadzi i udostępnia materiały repertuarowe i opracowania metodyczne (w tym tworzy własne). Pracownia Teatru koordynuje pracę w terenie poprzez tworzenie "bazy danych" o istniejących grupach teatralnych i umożliwia dostęp informacji na ten temat, oferuje pomoc merytoryczną i wsparcie organizacyjne podczas realizacji imprez, umożliwia nawiązywanie kontaktu z fachowcami w dziedzinie teatru poprzez współpracę z innymi, także profesjonalnymi instytucjami kultury i stowarzyszeniami.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami prowadzonych działań:
Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. Prezentacje konkursowe odbywają się w formie czterech turniejów: recytatorskiego, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora i „wywiedzione ze słowa”.
kiedy? marzec / raz w roku
więcej informacji
Turniej Słowa „Słowo źródłem inspiracji”
Konkurs skupia każdego roku około dwóch tysięcy wykonawców w wieku od siedmiu do piętnastu lat. Szczególny nacisk kładziemy na inspirowanie najmłodszych do samodzielnych poszukiwań repertuarowych i indywidualnych sposobów wypowiedzi artystycznej.
kiedy? listopad / raz w roku
dla kogo? uczniowie klas I-VIII SP woj. kuj-pom.
więcej informacji
Bawimy się lalkami
Konkurs polega na wykonaniu lalki teatralnej (kukły) przedstawiającej postać z bajki, baśni lub legendy literatury polskiej lub zagranicznej. Konkurs adresowany jest do pięciu grup wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, 7-9 lat, 10-13 lat, 14-18 lat oraz osób dorosłych.
więcej informacji
Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych "Teatr bez granic"
Konkurs adresowany do młodzieżowych grup teatralnych. Prezentowane przedstawienia to małe formy realizowane w różnych konwencjach i technikach, corocznie prezentacje konkursowe gromadzą około 200 małych aktorów.
kiedy? kwiecień–maj / raz w roku
dla kogo? dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne
więcej informacji
Spotkania Teatrów Obrzędu Ludowego
Są to prezentacje teatrów wiejskich kultywujących ginące tradycje ludowe naszego regionu. Imprezę wzbogacają występy kapel ludowych, wystawa rękodzieła artystycznego połączona z degustacją regionalnych potraw oraz korowód.
więcej informacji
W tym miejscu prezentujemy stałą ofertę warsztatową. Prosimy również śledzić bieżący kalendarz wydarzeń gdzie informujemy o pojedynczych warsztatach otwartych (płatnych i bezpłatnych).
Warsztaty teatralne z cyklu „SIAŁA BABA MAK”
to przepis na doskonałą zabawę dla rodzin z dziećmi w wieku 4- 12 lat. Każde ze spotkań jest poświęcone innemu zagadnieniu związanemu ze sztuką teatralną np. „Mini kuchenny teatr”, czy „Pluszowy miś w teatrze”. Duety rodzinne chętnie zmagają się aktorskimi zadaniami, pracują nad poprawną dykcją, oddechem, głosem i plastyką ruchu. Każdy z uczestników ma możliwość skonstruowania samodzielnie lalki teatralnej w każdym cyklu innego rodzaju i inną techniką wykonania, gdzie następnie nadając jej głos i ruch może ją animować. Dorośli wspólnie z dziećmi kreują swoją wyobraźnię poprzez gry, zabawy twórcze, wiersze zagadki oraz wiele wspaniałej zabawy ze sceną w tle. Uwieńczeniem całego spotkania jest prezentacja spektaklu lalkowego w wykonaniu uczestników. Zajęcia odbywają się w Salonie Hoffman zgodnie z aktualnymi wytycznymi związanymi z pandemią Covid-19. Uczestnicy przynoszą ze sobą maseczki, luźny strój, miękkie zamienne obuwie oraz wodę do picia. Koszt: 15 zł./os. (płatność dotyczy również opiekuna), płatne w dniu wydarzenia w siedzibie KPCK. Obowiązują zapisy, email: artystyczny@kpck.pl.
„LEKcja w teatrze”
cykl warsztatowych, teatralnych spotkań dla grup zorganizowanych w wieku 5- 15 lat. W spotkaniach mogą wziąć udział grupy przedszkolne i szkolne po poprzednim zarezerwowaniu i umówieniu terminu. Program warsztatów staramy się dostosowywać do konkretnej grupy. W ramach zajęć uczestnicy poznają tajniki sztuki teatralnej, uzyskują odpowiedź na niewyjaśnione dotąd i nurtujące ich pytania w dziedzinie teatru, wykonują podstawowe zadania aktorskie biorąc udział w zabawach wprowadzających ich w świat sceny i teatru. Odbiorcy warsztatów nierzadko mają możliwość obejrzenia mini teatru lalkowego w wykonaniu pracowników Działu Artystycznego KPCK. Zajęcia odbywają się w Salonie Hoffman zgodnie z aktualnymi wytycznymi związanymi z pandemią Covid-19. Uczestnicy przynoszą ze sobą maseczki, luźny strój, miękkie zamienne obuwie oraz wodę do picia. Koszt: 15 zł./os. , płatne w dniu wydarzenia w siedzibie KPCK.
Pracownia Teatru prowadzi też działalność wydawniczą polegającą na opracowywaniu materiałów metodycznych służących pomocą miłośnikom sztuki słowa i teatru.
Miłośnik Teatru Lalek
Wydawnictwo ukazuje się regularnie od 1997 roku. Każdej jesieni przygotowywany jest kolejny numer pisma, który ułatwia instruktorom poszukiwanie ciekawego repertuaru i dobór odpowiednich metod i form działania.
więcej informacji
Rycerze Słowa
Wydawnictwo skierowane jest do instruktorów i nauczycieli rozpoczynających pracę ze słowem, oraz do uczniów gimnazjów i młodzieży licealnej, która zamierza prezentować wybrane teksty. Na stronach „Rycerzy Słowa” omawiane są podstawowe problemy recytacji - autor Barbara Sobotka zwraca uwagę na dobór repertuaru (zwłaszcza dla najmłodszych recytatorów) i wskazuje na właściwą drogę przygotowania do prezentacji począwszy od analizy wybranego utworu poprzez interpretację i dobór środków wyrazu na omówieniu ogólnego wyrazu artystycznego skończywszy. Wydawnictwo jest udostępniane bezpłatnie.
„Rycerzy Słowa” - pobierz bezpłatnie w formacie PDF
„Bawimy się w teatr”
Wydawnictwo przeznaczone dla instruktorów prowadzących teatry dziecięce. Do nabycia w siedzibie KPCK w cenie 10zł. Mozliwość zamówienia po przedpłacie - prosimy o kontakt e-mail: barbara.sobotka@kpck.pl
Kołowrotek
Grupa skupia młodzież od 15 roku życia pragnącą rozwijać swoje uzdolnienia aktorskie i zdobywać doświadczenie sceniczne.
więcej informacji
Młynek do kawy
Zespół teatralny tworzą dorośli pragnący rozwijać swoje teatralne pasje w grupie.
więcej informacji